Menu

Milyarlarca yıl boyunca Dünya’da hiç ateş olmadı; pekala ancak birinci yangınlar ne vakit yaşandı?

Günümüzde bir yangının çıkması epeyce çok görülen bir olay. Fakat gezegenimizde milyarlarca yıl boyunca değil yangın, küçücük bir ateş bile olmadı. Pekala lakin birinci ateş nasıl yandı, büyük yangınlar ne vakit ortaya çıkmaya başladı?

admin 3 haftaönce 0

Dünya, şimdiye kadar ateş ve yangının ortaya çıktığını bildiğimiz tek gezegen. Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni Venüs’ün yüzeyinde sıcak magmayı dışarı iten volkanlar bulunsa da orada hiçbir vakit alev olmadı. Ne Merkür’de, ne Jüpiter’de, ne de bizim yıldızımızı çevreleyen rastgele bir gezegende ya da diğer bir yıldızda alev yahut yangın çıktığını görmedik.

İlginç bir formda, Dünya tarihinin milyarlarca yıllık büyük bir kısmında da rastgele bir ateş belirtisi görülmedi. Gerekli ateş şartlarının oluşması için milyarlarca yıl geçmesi gerekti. Hatta gezegende yaşayan birinci canlılar, hayal edilemeyecek kadar uzun müddet ateşsiz bir dünyada yaşadı. Volkanlar muhtemelen Io’da oluşanlar üzere “ateş çeşmeleri” üretse de (ve gazlı bir yanardağ patlamasından kaynaklanan daha anlık alevler olabilir), bu, gerçek bir ateşten çok magmanın üste hakikat zorlanması ve bir havalandırma deliğinden püskürtülmesiydi.

Yaklaşık 2,4 milyar yıl evvel, Dünya’nın atmosferi muhtemelen gezegende ortaya çıkan bakteriyel hayatın sonucu olarak kalın bir metan bulutundan oluşuyordu. Daha sonra, antik siyanobakterilerin güneş ışığından güç üretmeye başladığı ve atmosfere oksijen saldığı Büyük Oksidasyon Olayı gerçekleşti. Burada moleküler oksijen birinci defa atmosferde birikmeye başladı, lakin tekrar de yanmanın gerçekleşmesi için kâfi konsantrasyonda değildi. Bazen Oksijen Felaketi olarak da bilinen Büyük Oksidasyon Olayı, bu oksijenin metandan oluşan atmosferi dengesizleştirmesi, temizlemesi ve sera tesirini çökertmesi nedeniyle muhtemelen Dünya’yı bir derin donma dönemine sürükledi. Dünya, ateşsiz olmasının yanı sıra sahiden soğuk bir hale geldi.

Ateşe ait elimizdeki birinci fosil kaydı milyarlarca yıl sonraki Orta Ordovisiyen dönemine ilişkin. Ateşin ortaya çıkması için değerli bir nokta bulunuyor. Yüzde 13’ün altında bir oksijen oranı varsa bitki unsurları yanmayacaktır. Yüzde 35’in üzerinde bir orana ulaştığımızda da o kadar düzgün yanacaktır ki, ormanlar büyüyüp varlığını sürdüremeyecektir.

470 milyon yıl evvelki Ordovisiyen devrinde, birinci kara bitkileri (yosunlar ve ciğerotları) daha fazla oksijen ürettiler ve sonunda kendilerini ateşe vermeye yetecek oksijen yoğunluğuna ulaştırdılar. Sonunda, Dünya’da ateşin birinci fosil delillerine, yaklaşık 420 milyon yıl öncesine ilişkin olan kayalarda bulunan kömür ile ulaşıyoruz. Lakin o sıralarda oksijen düzeyleri hala çılgınca dalgalandığı için, ilk büyük yangınlar yaklaşık 383 milyon yıl öncesine kadar gerçekleşmemişti. Ve o vakitten beri yangınlar başımıza bela oluyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks