Menu

NASA, 31 milyon kilometre uzaktan Dünya’ya kedi görüntüsü gönderdi

Uzayda yeni bir rekor kırıldı ve bu rekorun merkezinde 15 saniyelik bir kedi görüntüsü var. NASA, 31 milyon kilometre uzaktan Dünya’ya kedi görüntüsü gönderdi.

admin 2 ayönce 0

Ay’ın ötesinden lazer ışınıyla taşınan birinci görüntü akışı, 31 milyon kilometre uzaklıktan alındı. Ayrıyeten bu görüntü, ultra yüksek çözünürlüklü olmasının yanı sıra çok şirin bir mesaj taşıyordu.

İnsanların Güneş Sistemi’ni kolonileştirmesi için aşması gereken teknik zorluklardan bahsederken, gelişmiş bağlantı sistemleri aklınıza birinci gelen sıkıntılar olmayabilir. Lakin, New Horizons’ın Plüton’un kısa bir müddetliğine yanından geçtiği uçuşu sırında imajları geri göndermesinin ne kadar uzun bir mühlet aldığını düşündüğünüzde, süratli bir irtibat yolu bulmamız gerektiği açık bir formda görülebiliyor.

NASA, geçtiğimiz ay, Dünya’dan 16 milyon kilometre uzaklıktaki Psyche görevinde bilgi iletmek için yakın kızılötesi lazer ışınlarını kullanmanın pratikliğini gösteren bir şov gerçekleştirdi.

O sırada NASA Genel Merkezi’nden Trudy Kortes, yaptığı bir açıklamada bu başarıyı “Önümüzdeki aylarda insanlığın bir sonraki dev sıçramasını, insanları Mars’a göndermeyi desteklemek üzere bilimsel bilgi, yüksek çözünürlüklü imgeler ve görüntü akışı gönderebilen daha yüksek data süratli irtibatlara giden yolu açacak birçok kritik […] kilometre taşından biri” olarak tanımlamıştı.

Bilimsel bilgilerin, Psyche uzay aracının tıpkı ismi taşıyan metal açısından güçlü asteroit amacına ulaşmasını beklemesi gerekebilir, lakin görüntüler gezegenimize geri gönderildi bile. Bu tıp bilgileri göndermenin teknik zorlukları çok fazla ve görüntü uzadıkça daha da büyüyor, bu yüzden NASA, denemesini kısa bir görüntü ile yaptı. Bu yüzden, bir kedinin lazer noktasını kovalamasını gösteren 15 saniyelik bir videodan daha uygun bir şey olamazdı.

Eğer merak ediyorsanız, gezegenler ortası iletilen bu görüntünün kedi yıldızının ismi Taters’tı. Ayrıyeten, uzayın tesirlerini incelemek için hayvanların geri dönmemek üzere uzay araçlarıyla bir arada gönderildiği günlere dönmedik ve Taters’ın kendisi Psyche misyonunda değil. Bu görüntü Dünya’da çekildi ve fırlatılmadan evvel uzay aracına yüklendi.

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy yeni bir açıklamada, “Bu muvaffakiyet, gelecekteki bilgi iletim gereksinimlerimizi karşılamak için temel bir öge olarak optik irtibatı geliştirme konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor” dedi ve devam etti: “Bant genişliğimizi artırmak gelecekteki keşif ve bilim amaçlarımıza ulaşmak için çok değerli ve bu teknolojinin daima ilerlemesini ve gelecekteki gezegenler ortası vazifeler sırasında irtibat formumuzun dönüşümünü sabırsızlıkla bekliyoruz.”

NASA teknolojisinin tepesinde bile 63 ışık saniyesi uzaklıktan iletim yapmak kimi gecikmeler gerektiriyor. 15 saniyelik kedi-lazer dansının saniyede 267 megabit süratle Dünya’ya ulaşması 101 saniye sürdü.

Video, yakın kızılötesi lazer sinyallerine kodlandı ve Psyche’de taşınan bir uçuş lazer alıcı-vericisi tarafından, onlarca yıldır dünyanın en büyük optik teleskopu olan Palomar Dağı’ndaki Hale Teleskobu’na gönderildi. Yayın indirildi ve Jet Propulsion Laboratory’ye (JPL) iletildi ve burada hem kedi severlere hem de bağlantı meraklılarına oynatıldı.

JPL’den Ryan Rogalin, “Milyonlarca kilometre uzaktan iletilmesine karşın görüntüyü birden fazla geniş bant internet irtibatından daha süratli göndermeyi başardı” dedi ve ekledi: “Hatta görüntü Palomar’da alındıktan sonra internet üzerinden JPL’ye gönderildi ve bu ilişki derin uzaydan gelen sinyalden daha yavaştı.”

Bu gösterim kıymetli bir adım olsa da, NASA’nın irtibat sıkıntılarının çözüldüğü manasına gelmiyor. Uzay aracı Dünya’dan ne kadar uzaklaşırsa (ve maksadının yörüngesinin en yakın kısmına olan ara on ikide birinden daha azsa), bildirinin uygun büyüklükte bir teleskopla okunabilmesi için lazeri yanlışsız bir biçimde yönlendirmek o kadar güç olacaktır. Ayrıyeten aralık arttıkça, ışık suratında mesajlar gönderilse bile, bu mühlet içerisinde hem gönderen uzay aracı hem de Dünya, lazerin yine ayarlanmasını gerektirecek kadar hareket edecektir.

NASA, bu ilerlemenin boyutu hakkında bir fikir vermek için, Magellan’ın Venüs seyahatinin dört yıllık vazifesi sırasında toplam 1,2 terabit indirdiğini belirtiyor. 4 Aralık’ta, Taters’ın birinci çıkışına hazırlık olarak Psyche, kimi test çalışmalarında giderek artan süratlerde 1,3 terabit indirdi.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks