Menu

NASA, bir Mars gününün nasıl geçtiğini gösteren büyüleyici imgeleri yayınladı

Misyonuna kısa bir mühlet orta veren Curiosity keşif aracı boş durmadı ve Mars’ta sabahtan akşama kadar bir günün nasıl geçtiğini gösteren büyüleyici imajları yakalamayı başardı.

admin 2 ayönce 0

NASA’nın Mars keşif aracı Curiosity, Kasım ayında çalışmalarına bir müddet orta verdi. Fakat bu müddet zarfında boş durmak yerine, Dünya’nın komşu gezegeninde güneşin doğuşundan batışına kadar geçen bir Mars gününün harika imajlarını kaydetti.

Curiosity, birkaç hafta evvel irtibatı kesintiye uğratabilecek bir tabiat olayı olan Mars güneş kavuşumunu beklerken ağır çalışmalarına bir mühlet orta vermek zorunda kaldı. Duraklama öncesinde keşif aracı hareketsiz durumda olsa da Tehlikeden Kaçınma Kameraları (Hazcams) manzara almaya devam etti. Sabit pozisyonda 12 saat boyunca bir Mars gününün nasıl geçtiğini kaydeden Curiosity, güneş şafaktan alacakaranlığa gerçek hareket ederken kendi değişen gölgesini de yakalamayı başardı.

NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Curiosity’ye Kasım ayı ortasında kavuşum başlamadan birkaç gün evvel 12 saatlik sekanslar kaydetmesi için gerekli talimatlar verildi. Bunun emeli ise ortaya çıkabilecek rastgele bir hava olayını yakalayabilmekti. Sonuçta bu gerçekleşmedi fakat Curiosity’nin 8 Kasım’da çektiği manzaralar her şeye karşın epey etkileyici görünümler ortaya çıkardı. Görüntüde ön ve art Hazcams kameralarından alınan imajlar birleştirildi.

Curiosity’nin kameraları olağanda keşif aracının tehlikeli olabilecek yerlerden kaçınmasını kolaylaştırması gayesiyle kullanılıyor. Lakin aracın 11 Kasım’dan 25 Kasım’a kadar misyonuna orta vermesi gerektiğinden, kameralar kısa bir mühlet de olsa etrafı inceleme imkanı buldu. Curiosity, Mars’ın Sharp Dağı’nın eteklerinden sabah 5:30’dan akşam 5:30’a kadar manzara kaydetti ve NASA da her vakit olduğu üzere bu imajları bizlerle paylaştı.

Curiosity 2012’deki inişinden bu yana bölgeyi araştırıyor ve hala hayli düzgün durumda.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks