Menu

NASA tarihi bir vazifeye hazırlanıyor: İnsanlık, 2024’te birinci kere “Güneş’e dokunacak”

NASA’nın Parker Güneş Sondası, 2024 yılının son günlerinde tarihi bir işe imzasını atarak “Güneş’e dokunacak.”

admin 2 ayönce 0

NASA’nın Parker Güneş Sondası, bu yıl Güneş’in yakınından geçerek uzay araştırmalarında kıymetli bir muvaffakiyete imza atmayı planlıyor. 12 Ağustos 2018’de fırlatılan sonda, BBC’nin aktardığına nazaran 24 Aralık 2024’te Güneş’in yanından 195 km/s süratle geçecek. NASA web sitesinde misyonu “Güneş’e dokunmak” ismi altında, “bir yıldızın atmosferinin birinci örneklemesini” elde etmeyi amaçlayan bir misyon olarak tanımlıyor.

Projede yer alan bilim insanlarından Nour Raouafi BBC’ye yaptığı açıklamada “Neredeyse bir yıldızın üzerine iniş yapacağız. Bu tüm insanlık için harika bir muvaffakiyet olacak. Bu 1969’daki Ay’a iniş ile eşdeğer” diyor.

NASA, sondanın Güneş yüzeyine daha evvel hiç olmadığı kadar yakın bir yörüngede hareket edeceğini ve Merkür’ün yörüngesine gireceğini belirterek, misyonun Güneş’i daha yeterli anlamamıza yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor.

Sonda, bilim insanlarının güneş rüzgarının nereden geldiği ve nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yönelik ölçümler ve imgeler topluyor. Ayrıyeten Dünya’daki ömrü ve teknolojiyi etkileyen uzay ortamındaki değişikliklerin kestirim edilmesine de önemli katkı sağlıyor.

Sonda, seyahati sırasında çok ısı ve radyasyonla karşılaşacak ve Güneş’e şimdiye kadar hiçbir uzay aracının olmadığı kadar yedi kat daha yakın uçacak. NASA’nın bilim sorumlusu Dr. Nicky Fox BBC’ye yaptığı açıklamada, misyon sırasında ne bulacaklarını bilmediklerini belirterek, “ısınmayla kontaklı olarak güneş rüzgarında dalgalar arayacağız” dedi.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks