Menu

NASA’nın derin uzaydaki sondası, 16 milyon kilometreden Dünya’ya lazer bildirisi iletmeyi başardı

NASA’nın Psyche sondasındaki Derin Uzay Optik Bağlantı aracı, daha evvel görülmemiş bir aralıktan Dünya’ya başarılı bir bilgi transferi gerçekleştirdi.

admin 3 ayönce 0

Asteroit sondası Psyche’ye bağlanan altın başlıklı lazer alıcı-vericinin birinci ışığı Salı günü görüldü ve birinci defa çok uzak bir pozisyondan lazer ışınları yoluyla data gönderip aldı.

NASA’nın yaptığı duyuruya nazaran, Derin Uzay Optik Bağlantısı (DSOC) deneyinde, yaklaşık 16 milyon kilometre uzaklıkta derin uzayda yakın kızılötesi lazerle kodlanmış bilgiler Caltech’in San Diego County, California’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Hale Teleskobu’na ışınlandı.

Optik irtibat, daha evvelce Dünya yörüngesinden ve Ay’dan data iletmek için kullanılmıştı, fakat NASA, derin uzaya yapılacak yaklaşan misyonlar öncesinde bağlantı maharetlerini geliştirmeye çalışırken, bu son test, lazer ışınlarının kat ettiği en uzak mesafe olarak karşımıza çıkıyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (JPL) DSOC proje teknoloji uzmanı Abi Biswas, yaptığı açıklamada “İlk ışığa ulaşmak muazzam bir başarı” dedi ve devam etti: “Yer sistemleri, DSOC’nin Psyche gemisindeki uçuş alıcı-vericisinden gelen derin uzay lazer fotonlarını başarılı bir halde tespit etti ve biz de kimi bilgiler gönderebildik, bu da derin uzaydan ‘ışık parçacıkları’ alışverişi yapabildiğimiz manasına geliyor.”

DSOC alıcı-vericisi, Mars üzere uzak bölgelerden lazer yahut optik irtibatın birinci gösterimi olarak 13 Ekim’de Psyche uzay aracında fırlatıldı. Psyche uzay aracının temel gayesi, eşsiz bir metalik asteroit olan Psyche’yi keşfetmek ve incelemek, gezegen oluşumunun tarihi ve çekirdek dinamikleri hakkında bilgi sağlamaktı. Lazer irtibat sistemleri, dataları lazerlerdeki ışık dalgalarının salınımlarına paketler ve bir iletisi, insan gözünün göremediği kızılötesi ışınlar aracılığıyla alıcıya taşınan optik bir sinyale kodluyor.

NASA, Ay’dan uzaklardaki vazifeleriyle bağlantı kurmak için radyo dalgalarını kullanıyor lakin yakın kızılötesi ışık, dataları kıymetli ölçüde daha sıkı dalgalar halinde paketliyor, bu da daha fazla datanın gönderilip alınmasına imkan tanıyor. NASA’nın belirttiğine nazaran DSOC deneyi, bugün uzay aracı tarafından kullanılan mevcut radyo frekans sistemlerinden 10 ila 100 kat daha yüksek data iletim suratlarının mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Ancak optik irtibat, lazer ışınını yönlendirmek için çok hassasiyet gerektirdiğinden ötürü ortadaki ara uzadıkça başarması çok daha kuvvetli hale geliyor. Psyche asteroit gayesine hakikat ne kadar uzağa giderse, lazer foton sinyali de o kadar sönükleşecektir. Ayrıyeten, fotonların maksatlarına ulaşması daha uzun sürecek ve bu da 20 dakikadan fazla bir gecikme yaratacak. Datalar Dünya’ya ulaştığında da, denetim merkezinin uzay aracının yeni pozisyonuna nazaran ayarlanması gerekecek.

JPL’de DSOC operasyon başkanı Meera Srinivasan yaptığı açıklamada, “yapılan test, yer sistemlerini ve uçuş alıcı-vericisini büsbütün birleştiren birinci testti ve DSOC ve Psyche operasyon gruplarının birlikte çalışmasını gerektiriyordu” dedi ve ekledi: “Bu şiddetli bir çalışmaydı ve yapacak daha çok işimiz var, lakin kısa bir müddet için birtakım bilgileri iletmeyi, almayı ve kodunu çözmeyi başardık.”

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks