Menu

Nedenini kimse anlayamadı: 1.200 ton balık Japonya’da karaya vurdu

Japonya’da yaklaşık 1.200 ton balık, karaya vurdu. Kimse bunun nedenini anlayabilmiş değil ancak komplo teorileri, Fukushima nükleer santralinin sorumlu olduğunu sav ediyor.

admin 3 ayönce 0

Japonya’da yaklaşık 1.200 ton balık kıyıya vurdu. Bu olayın sebebi hala araştırılırken yetkililer, Fukushima nükleer santralinden yakın vakitte salınan su ile ilgili olduğu istikametindeki komplo teorilerini çürütmeye yönelik açıklamalarda bulundu.

Asahi Shimbun’a nazaran, 7 Aralık’tan bu yana Japonya’nın en kuzeyindeki adadaki Hakodate kentinin kıyı şeridinde devasa ölçülerde meyyit sardalya ve uskumru karaya vurdu. Mainichi Shimbun’un haberine nazaran, yaklaşık 900 kilometre uzakta, Orta Japonya’nın Shima bölgesindeki Nakiri balıkçı limanında, 13 Aralık civarında büyük ölçüde Japon pullu sardalya (sappa) meyyit bulundu.

25 yıldır Nakiri’de çalışan bir balıkçı, gazeteye “Daha evvel hiç bu türlü bir şey görmemiştim” dedi ve devam etti: “Nakiri’de sappayı lakin geçtiğimiz yıl yakalamaya başladık. Bu bana deniz ekosisteminin değiştiğini hissettiriyor.”

Hokkaido Araştırma Örgütü araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada, su sıcaklığındaki ani değişiklikler nedeniyle yahut balık sürülerinin yunuslardan ve başka yırtıcı hayvanlardan kaçması nedeniyle bu tıp toplu ölümlerin meydana gelebileceği bildirildi. Lakin sıra dışı ölümlerin nedeni tam olarak anlaşılamadı.

İngiliz Mail Online tarafından yayınlanan bir haberde, olayın “Fukushima nükleer santralinden arıtılmış radyoaktif suyun salınmasının mahallî ekosistemlere ziyan verdiği tarafında spekülasyonlara yol açtığını” söylendi. Toplumsal medyada da gibisi birçok sav paylaşıldı.

Japonya, Fukushima nükleer felaketinden arıtılmış radyoaktif suyu Ağustos ayında başlayan 30 yıllık bir süreç boyunca Pasifik Okyanusu’na boşaltma istikametindeki tartışmalı planını uygulamaya koydu. Lakin Japon yetkililer, Fukushima atık suyunun suçlanması için hiçbir neden olmadığını savunuyor.

Japon medyasında bildirilene nazaran, argümanlara karşılık veren Hakodate Balıkçılık Ajansı “Su izleme araştırmalarının sonuçlarında rastgele bir anormallik bulunmadı. Bilimsel ispatlara dayanmayan bilgilerin yayılmasından telaş duyuyoruz” dedi.

Fukushima santralinden kaynaklanan atık suyun okyanusa boşaltılması etraf ülkeler ve Greenpeace üzere STK’lar da dahil olmak üzere pek çok kişi ve tarafı endişelendiriliyor olsa da, bu suyun inanılmaz derece arıtılarak ve seyreltilerek, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen düzenleyici hudutların çok altına indirildiği unutulmamalı. O denli ki, bu atık sudaki radyoaktivite oranı Dünya’nın kimi kısımlarında doğal olarak bulunan sudaki orandan bile daha düşük ve su, tuzlu deniz suyu olduğu detayı göz arkası edilirse, teknik olarak içilebilir temizlikte.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks