Menu

Okuduğunuz metni yapay zeka mı yazdı, yoksa gerçek bir insan mı? İşte bunu anlamanın yolları

İnternette okuduğunuz bir metnin yapay zeka tarafından mı, yoksa gerçek bir insan tarafından mı yazıldığı nasıl anlaşılır? Kesin bir yol olmasa da, en azından size fikir verebilecek ipuçlarını bir ortaya getirdik.

admin 2 ayönce 0

İçindekiler

  1. Yazarları denetim edin
  2. Web sitesi gereğince sağlam mi?
  3. Yapay zeka metin algılayıcılar
  4. Metin içeriklerinden çıkan ipuçları
  5. Metin içerisindeki yanlış bilgiler

Günümüzde nereye baksanız, üretken yapay zeka ile üretilen içeriklerle karşılaşabiliyorsunuz ve internet üzerinde yayınlanan makaleler de bu durumdan nasibini alıyor. ChatGPT üzere gelişmiş iddiaya dayalı metin robotları artık akla gelebilecek her bahis hakkında sonsuz ölçüde metin oluşturabilmenin yanı sıra, bu metinleri, bir insan tarafından yazıldığına inanabileceğiniz kadar doğal hale getirebiliyor.

Bu yüzden internet üzerinde okuduğunuz makalelerin ve yazıların gerçek bir insan tarafından tasarlanıp yazıldığından emin olmak büyük bir değer taşıyor. Şimdi bunu başarmanın kusursuz ve yüzde 100 garantili bir yolu olmasa da, bir metnin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini belirlemek için denetim edebileceğiniz birkaç kilit nokta bulunuyor.

Yazarları denetim edin

En azından şimdilik, yapay zeka tarafından üretilen içerikleri, yapay zeka tarafından yazıldığını belirtmeden yayınlayan çok fazla büyük ve saygın yayın hizmeti bulunmuyor. Fakat daha az ünlü sitelere yanlışsız ilerlediğinizde, yapay zeka tarafından oluşturulan metinlerden tam olarak yararlanan ve bu hususta pek dürüst olmayan çok sayıda örnekle karşılaşabiliyorsunuz. Bu yüzden yayınlanan metinlerde muharrir ismini denetim etmeniz atacağınız birinci adım olabilir.

Eğer bir makalede gerçek bir kişinin ismi bulunuyorsa ve hatta biyografisi ve toplumsal medya temasları olan gerçek bir kişinin ismi varsa, o vakit bir insan tarafından bir ortaya getirilen bir şeyi okuyor olmanız daha mümkündür. Muhtemelen internette okuduğunuz her şeyin geçmişini denetim etmek için vaktiniz olmayacak, fakat bilhassa kıymetli hususlarda bir yazının gerçek kaynağını bilmeniz gerektiğinde bu incelemenin yapılması kıymetli.

Kısa bir mühlet evvel Sports Illustrated sitesinde görülen ve yapay zeka tarafından yazıldığı sav edilen makalelerde olduğu üzere, kimi durumlarda bir yazıya muharrir profilleri ve biyografileri eşlik ediyorsa bile gerçek bir insan tarafından yazılmış olmayabilirler. O yazılardaki profiller ve biyografilerin de üretken yapay zeka tarafından oluşturulduğu ortaya çıkmıştı. İnternet üzerinde yapılacak bir görsel araması gerçek olmayan şahısların görsellerini tespit edebilir ve bu, bir makalenin kaynağının belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Web sitesi gereğince muteber mi?

Bir web sitesinin geçmişi, yayınladığı içerik tipi, Hakkımızda sayfasının olup olmadığı üzere detaylar da daha fazla ipucu sağlayabilir. Örneğin, internetteki en uygun telefon incelemelerini aradığınızda, çalışanları insanlardan oluşan, tanınmış teknoloji siteleri karşınıza çıkar.

Yapay zeka metin algılayıcılar

Kullanabileceğiniz bir öteki denetim aracı da internet üzerinde yapay zeka metin algılayıcılardır. Lakin yapay zeka metin algılayıcıların hakikaten işe yarayıp yaramadığı konusunda pek çok tartışma bulunuyor. OpenAI, pek bir işe yaramadıklarını söylüyor ve mevzuyla ilgili raporların birden fazla, bu yapay zeka algılayıcılarına güvenilmemesi gerektiğini bildiriyor.

Yine de, büsbütün hakikat olmasalar bile bir yazıyı bu çeşit bir algılayıcıdan geçirmek kaynağına dair bir ipucu verebilir. Copyleaks, GPTZero ve Scribbr dahil olmak üzere internet üzerinden çalışan çeşitli yapay zeka algılayıcı, kesin bir ispat düzeyinde yahut her vakit olmasa da, yapay zeka tarafından yazılan metinler ile beşerler tarafından yazılan metinler ortasındaki farkı anlayabiliyor.

Bu algılayıcıların, ekseriyetle, insan yazılarını tespit etmede daha düzgün bir muvaffakiyet oranına sahip olduğu görülüyor. Algılayıcılar, temel olarak metinde özgünlük arıyorlar ve bir yapay zekanın eğitimine dayanarak bundan sonra ne söyleyeceğini iddia etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden, öteki pek çok yapay zeka aracı üzere, ne kadar fazla bilgiye ulaşabilirlerse o kadar uygun sonuç veriyorlar, fakat ne kadarını fiyatsız olarak kullanabileceğinizin hudutları bulunuyor. Tekrar de bu algılayıcıların hiçbir vakit kesin sonuçlar veremediğini bir kere daha vurgulamakta yarar olacaktır.

Metin içeriklerinden çıkan ipuçları

Daha evvel de belirttiğimiz üzere, internet üzerindeki hangi metnin yapay zeka tarafından üretildiğini ve hangisinin üretilmediğini belirlemenin garantili bir yolu bulunmuyor. Lakin tekrar de dikkat edilmesi gereken birtakım işaretler bulunuyor. Üretken yapay zekaların ortaya çıkardıkları eserler, eğitilme halleri nedeniyle genel, meçhul ve bazen açık uçlu olma eğilimi gösteriyor.

Bu yazılarda çoğunlukla özgünlük ve mizah gibisi insani dokunuşlar eksik oluyor yahut bulunmuyor. Yapay zeka genel olarak çok karmaşık olmayan, diğer bir deyişle yüksek öngörülebilirliğe sahip metinler oluşturmak ister. Bu motorların temeline baktığımızda, yalnızca bir sonraki sözün hangisi olması gerektiğini iddia ettiklerini görüyoruz ve bu da bazen fark edilebilen genel bir bayağılık ve yavanlık ile sonuçlanabiliyor.

Metin içerisindeki yanlış bilgiler

Bakabileceğiniz bir öteki işaret ise göze çarpan yanılgılar (halüsinasyonlar olarak da isimlendirilen yanlış bilgiler yahut kusurlu yönlendirmeler ya da çürütülmüş savların kullanılması gibi) olabilir. Elbette beşerler da yazıları yazarken kusurlar yapabiliyor. Yapay zeka metinlerinde kıymetli bir şey yanlış olabilir yahut kıymetli ölçüde yanlış olan şey birden fazla defa, farklı biçimlerde metin içerisinde yer alabilir. Tekrar de bu cins yanılgılar bir makalenin yapay zeka tarafından yazılıp yazılmadığını kanıtlamaz. Elbette değerli bir kusur olan bir metinle karşılaştığınızda, ister bir insan ister AI tarafından yazılmış olsun, o metnin genel olarak iletmeye çalıştığı bilgiyi diğer kaynaklardan doğrulamanızda yarar var.

Bütün bu sinyalleri, ipuçlarını ve işaretleri bir ortaya getirdiğinizde, bir metnin insan elinden çıkıp çıkmadığına dair şuurlu bir kestirimde bulunabilirsiniz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks