Menu

OpenAI, Yeni Jenerasyon Yapay Zeka Modeli GPT-5 Üzerinde Çalışıldığını Onayladı

OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yapay zeka modelinin yeni jenerasyonu olan GPT-5 üzerinde çalıştıklarını resmen onayladı. Sam Altman yeni jenerasyon yapay zekanın piyasaya sürülmesi içinse bir vakit çizelgesi taahhüt etmiyor. Altman, GPT-5’e eğitim …

admin 4 haftaönce 0

OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yapay zeka modelinin yeni jenerasyonu olan GPT-5 üzerinde çalıştıklarını resmen onayladı. Sam Altman yeni kuşak yapay zekanın piyasaya sürülmesi içinse bir vakit çizelgesi taahhüt etmiyor.

Altman, GPT-5’e eğitim verilmesi için daha fazla dataya gereksinim duyulacağını söz ediyor. Bu eğitimin internette halka açık bilgi setlerinin yanı sıra şirketlerin özel datalarının birleşiminden olacağı da bilgiler ortasında.

GPT-5 muhtemelen evvelki modellerden daha karmaşık olsa da Altman, modelin tam olarak hangi yeni yeteneklere ve marifetlere sahip olabileceğini varsayım etmenin teknik olarak sıkıntı olduğunu söyledi.

Altman: “Bu modeli eğitene kadar bu bizim için eğlenceli bir varsayım oyunu üzere. Bu bahiste daha düzgün olmaya çalışıyoruz zira güvenlik açısından yetenekleri varsayım etmenin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Fakat GPT-4’ün yapmadığı şeyin tam olarak ne olacağını size söyleyemem.” dedi.

OpenAI, modellerini eğitmek için, başka büyük yapay zeka şirketlerinin birçok üzere NVIDIA’nın gelişmiş H100 çiplerini kullanıyor. Bu, rakip teknoloji şirketlerinin yapay zeka sistemleri oluşturmak için gereken değerli yarı iletkenleri garanti altına almak için yarıştığı geçen yıl Silikon Vadisi’nin en tanınan eseri haline geldi. Altman, NVIDIA’nın kesim başına 40.000 dolarlık çiplerindeki tedarik ıstırabı nedeniyle tüm yıl boyunca “acımasız bir kriz” yaşandığını tabir etti. Şirketin kendi yapay zeka çiplerini üretmek istediğini de bu noktada hatırlatalım.

OpenAI yaklaşık bir yıl evvel ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle, saniyeler içinde metin, fotoğraf, kod ve öteki multimedya oluşturabilen üretken yapay zeka sistemleri oluşturma yarışında şimdiden liderliği ele geçirdi. Altman, tüketici başarısına karşın OpenAI’ın yapay genel zeka oluşturma yolunda ilerleme kaydetmeyi hedeflediğinin altını çiziyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks