Menu

OpenAI’nin yeni CEO’sunun eski tweet’i gündemde

OpenAI’nin yeni CEO’su olarak atanan Emmett Shear’ın Microsoft’ta çalışmak hakkında attığı eski bir tweet, tansiyonu azaltmak yerine daha da artıracak üzere görünüyor.

admin 3 ayönce 0

Microsoft, OpenAI’ye büyük yatırım yapmış durumda. Sam Altman’ın OpenAI idare konseyi tarafından apar topar kovulması bu nedenle krizin fitilini ateşledi. Microsoft CEO’su Nadelle ise kritik bir atak yaparak Sam Altman’ı direkt Microsoft’ta işe aldı. OpenAI ise Sam Altman’ın yerin Emmett Shear’i geçiriyor… Lakin OpenAI’nin yeni işvereni Emmet Shear daha evvel, yapay zeka teşebbüsüne 10 milyar dolardan fazla yatırım yapan Microsoft’ta çalışmanın ruhunu satmak üzere olduğunu söylemişti.

Shear, Temmuz ayında X’te yazdığı bir yazıda, “Microsoft’ta staj yaparken her maaş çeki, ruhumun küçük bir kesiminin ödemesini postayla alıyormuşum üzere hissettiriyordu” demişti. Shear’ın teknoloji devinde ne kadar müddet ya da ne vakit çalıştığı bilinmiyor.

Twitch‘in kurucu ortağı, Sam Altman’ı geri getirmek için yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalmasının akabinde Pazar gecesi süreksiz OpenAI CEO’su olarak atandı. X’te yayınlanan bir yazıda, Altman’ın vazifeden alınma biçiminin “çok makûs ele alındığını” ve “güveni önemli formda zedelediğini” söyledi.

Sosyal medya faaliyetleri de yapay zeka konusunda nispeten temkinli bir yaklaşıma sahip olduğunu gösteriyor. Shear, eylül ayında X’te yaptığı bir başka paylaşımda, yapay zeka gelişimini yavaşlatmaktan yana olduğunu söylemişti.

Shear’ın Microsoft’ta çalışma konusundaki yorumlarının ortaya çıkması, OpenAI ile en büyük yatırımcısı ortasındaki ilgiyi yumuşatmaya çalışırken ona yardımcı olmayacağı kesin. Bloomberg’e konuşan ismi açıklanmayan bir kaynak, Microsoft’a Altman’ın işten çıkarılacağının bir dakika evvelden bildirildiğini ve bu durumun Microsoft işvereni Satya Nadella‘yı öfkelendirdiğini söyledi.

Nadella, Microsoft’un OpenAI’ye olan bağlılığını teyit ettiği bir X gönderisinde “Emmett Shear ve OpenAI’nin yeni liderlik grubunu tanımayı ve onlarla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini” söyledi. Tıpkı yazıda, Sam Altman ve Greg Brockman’ın yeni bir yapay zeka grubunun başına geçmek üzere Microsoft’a katılacaklarını açıkladı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks