Menu

Ortalarında çok büyük ve tuhaf olanlar da var: Kediler 2.084 farklı hayvan tipini yiyor

Kucağınızda uyuyan sempatik kedinize bir sefer daha bakın: Yeni bir araştırma, tabiattaki en fazla hayvan çeşidini yiyen hayvanın evcil kediler olduğunu ortaya çıkardı.

admin 3 ayönce 0

Doğadaki en aç gözlü avcının hangisi olduğunu sorsak, aklınıza muhtemelen büyük beyaz köpek balığı, kaplan yahut keskin gözlü bir şahin üzere yırtıcı tipler gelir. Lakin dünyanın en doymak bilmez avcısı çok daha yakınımızda yaşıyor; evcil kediler

Yeni bir araştırma, evcil yahut yırtıcı fark etmez; hür dolaşan kedilerin en aç gözlü çeşit olduğunu gösteriyor. Zira kediler, en az 2.084 farklı hayvan cinsini yiyebiliyor. Yedikleri ortasında, bilinen kuşların yaklaşık yüzde 9’u, memelilerin yüzde 6’sı ve sürüngen çeşitlerinin yüzde 4’ü bunuluyor. Öte yandan bunlar dışında yedikleri fazlaca böcek ve amfibi tipi de var.

Bilim insanlarından oluşan bir takım, bu bulgulara ulaşmak için, kedilerin beslenmelerini ayrıntılandıran 500’den fazla çalışmayı taradı ve tüm dataları bir ortaya getirdi. Araştırmaya nazaran kedilerin yediği en büyük hayvanlardan kimileri, devekuşu, yeşil deniz kaplumbağası ve evcil inek. Bununla birlikte, bilim insanları daha evvel bir kedinin bir kanguru vücudunu yediğini de gözlemlediklerini lisana getiriyor.

Nesli tehlikede olan tipler için bu bulgular pek de güzel değil. Yeni çalışma, kedilerin yediği cinslerin yüzde 16,65’inin jenerasyonunun tehlikede olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten bu cinslerinin yüzdesi ada ekosistemlerinde çok daha yüksek. Örneğin, Yeni Zelanda’da 1970’lerde yapılan bir araştırma, evcil olmayan mesken kedilerinin en az 6 lokal kuş cinsinin ve 70’ten fazla mahallî alt cinsin soyunun tükenmesine neden olduğunu ortaya koydu.

Kedilerin beslenmelerinin çeşitliliğiyle birlikte, hayvan ölümlerinin sayısı da dikkat cazibeli. 2022’de yapılan diğer bir çalışma, yalnızca Birleşik Krallık’ta evcil kedilerin yılda 160 ila 270 milyon hayvanı öldürdüğünü kestirim ediyor. Avustralya’da ise kediler, yılda yaklaşık 650 milyon sürüngenin vefatından sorumlu.

Bu durumda kimi bölgelerin doğal yaban hayatını korumak için kedilere karşı tedbirler alması şaşırtan değil. 2021’de Avustralya’da Melbourne’un doğusundaki bir bölge, evcil hayvan sahiplerine kedilerini konutta tutmalarını zarurî kılan “24 saatlik kedi sokağa çıkma yasağı” getirmişti.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks