Menu

Oyuncular yapay zekaya karşı birinci zaferlerini kazandı

SAG-AFTRA, salı günü başlayacak onay oylamaları öncesinde Hollywood stüdyo yöneticileriyle yaptığı süreksiz muahede hakkında daha fazla bilgi yayınladı.

admin 3 haftaönce 0

Oyuncu sendikası 8 Kasım‘da muahedeyi duyurarak yaklaşık dört ay süren grevi sona erdirmişti.

Anlaşmaya nazaran aktörler, onaylanma tarihi ile Temmuz 2025 ortasında üç maaş artışı alacak: çabucak %7’lik bir artış, akabinde Temmuz 2024’te %4’lük bir artış ve Temmuz 2025’te %3,5’lik bir artış daha.

Ayrıca, çalışmaları yayın platformlarına düşen kimi üyeler için, sendikanın başlangıçta talep ettiği taleplerden çok daha küçük olsa da, bir ikramiye de garanti altına alındı. Variety’ye nazaran, mutabakatın üç yıllık devri için oyunculara olağan yayınların yanı sıra ödenecek yılda 40 milyon dolar fiyatında bir bonus fonu olacak.

Oyuncular yapay zekaya karşı birinci zaferlerini kazandı

Stüdyoların yapay zeka kullanımına ait olarak muahede, “ister sette oluşturulmuş ister kullanım için lisanslanmış olsun, yaşayan ve ölen üyelerimizin dijital kopyalarının oluşturulması ve kullanılması için bilgilendirilmiş onay ve tazminat” gerektirecek. Birebir vakitte SAG-AFTRA çalışanlarının sıhhat ve emeklilik haklarına daha fazla katkı sağlıyor ve siyahi aktörlerin “uygunsuz peruk ve boya” üzere ırkçı olarak nitelendirdiği saç ve makyaj konusunda uzun müddettir devam eden uygulamalara son vermeyi amaçlıyor. Mutabakat birebir vakitte seks sahneleri ve çıplaklık içeren sahneler için ya da aktörün aksi tarafta talepte bulunması halinde yakınlık koordinatörlerinin kullanılmasını da gerektirecek.

SAG-AFTRA Ulusal Heyeti muahedeyi %86 lehte oyla onayladı ve artık üyelere tartısını koyma bahtı verilecek. Onay için oylama müddeti 14 Kasım salı günü başlayacak ve 5 Aralık’a kadar devam edecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks