Menu

Roketlerin geleceği bu buluşla değişebilir: İnek dışkısından roket yakıtı yaptılar

Bir Japon şirket, inek dışkısı kullanarak çok farklı bir roket yakıtı üretmeyi başardığını açıkladı. Birinci testlere bakılırsa, bu sıra dışı yakıt ümit vaat ediyor.

admin 2 ayönce 0

Yeni kurulan bir Japon şirket, farklı alternatif roket yakıtı seçeneklerini inceliyor. Interstellar Technologies Inc. isimli teşebbüs, mahallî kaynaklı inek dışkısı ile çalışmak üzere tasarlanmış bir uzay roketi motorunu çalıştırabildiğini söylüyor. Yüksek verimli, düşük maliyetli ateşleme odası ZERO olarak isimlendiriliyor ve gelecekte küçük uyduların uzaya fırlatılmasına yardımcı olabilir.

Şirket, 10 saniyelik statik ateşleme testinin başarılı olduğunu ve roket motorunun yakındaki süt çiftliklerinden alınan inek gübresinden elde edilen sıvı biyometanla çalıştırılabileceğini kanıtladığını belirtiyor. X üzerinde paylaşılan görüntüler, motorun statik testte sahiden başarılı olduğunu ve üstün sıcak, mavi, yatay bir alev püskürttüğünü gösteriyor.

Interstellar Technologies Inc., ZERO uzay roketi motorunu Ocak ayına kadar birkaç defa daha test etmeyi planladığını bildiriyor ve motorun uyduları alçak Dünya yörüngesine taşımaya yardımcı olacak kadar güçlü olacağının hesaplandığını belirtiyor.

Ancak ZERO ve gübreden elde edilen kimyasalların kullanılma mümkünlüğü epey heyecan verici olsa da, NASA’nın Orion kapsülü üzere bir uzay aracını yörüngeye taşıyabilecek bir roket motoru inşa etmek, ağır güç ve yakıt kapasitesi gerektirir. ZERO’nun kullandığı yakıt kaynağının bu ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağı şimdi aşikâr değil.

Gübreden elde edilen kimyasallardan yapılan yakıta geçiş yapılması, şu andaki roket fırlatmalarında kullanılan yakıtların imal sürecinden kaynaklanan emisyonları azaltarak yahut ortadan kaldırarak çevresel bir tesir de yaratabilir. Günümüz roket yakıtlarının global ısınma sıkıntılarımıza ne kadar katkıda bulunduğu yahut bu süreçte ozon katmanına ne kadar ziyan verdiği net değil, lakin bir tesire sahip olduklarından emin olabilir. Bu nedenle, ZERO üzere etrafa ziyanlı kimyasallar kullanmadan havalanabilecek bir motor kullanmak, gelecekteki uzay çalışmaları için çok faydalı olabilir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks