Menu

Rusya, 2025 Yılına Kadar NASA İle İş Birliğini Sürdürecek

Rusya ve ABD ortasındaki bağlantılar gergin olsa da iki ülke Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS)’na mürettebat gönderme konusundaki iş birliklerini sürdürüyor. Rusya’nın ulusal uzay ajansı Roscosmos, NASA ile 2025 yılına kadar çapraz uçuşlar konusunda …

admin 2 ayönce 0

Rusya ve ABD ortasındaki alakalar gergin olsa da iki ülke Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS)’na mürettebat gönderme konusundaki iş birliklerini sürdürüyor. Rusya’nın ulusal uzay ajansı Roscosmos, NASA ile 2025 yılına kadar çapraz uçuşlar konusunda ortak çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Çapraz uçuşlar birden fazla ülkeden mürettebatın tıpkı uzay aracına bindirilmesini içeriyor. Roscosmos her vakit ISS’nin Rusya kısmında en az bir kendi temsilcisini ve ABD kısmında de en az bir NASA temsilcisini bulundurmayı amaçlıyor. Ajans bu kararın “ISS’nin bir bütün olarak güvenilirliğini korumak için” alındığını da kelamlarına ekledi. 1998 yılında fırlatılan ISS, Soğuk Savaş ve uzay yarışının sona ermesinin akabinde ABD-Rusya iş birliğinin bir sembolü haline geldi.

Haber, NASA’nın Nisan 2023’te Rusya’nın 2028’e kadar ISS’de kalacağını duyurmasının akabinde geldi. Roscosmos Genel Müdürü Yuri Borisov daha evvel Rusya’nın kendi uzay istasyonunu kurmaya odaklanmak için “2024’ten sonra” ISS’den çekileceğini söylemişti. NASA ise Rusya’nın ISS’den astronotları çekmesinden, Rusya’nın iticilerini elinden alması halinde ISS’yi nasıl denetim edeceğini bulmaya kadar değişen planlarla Rusya’nın ayrılışına hazırlanıyordu. NASA’nın ISS’yi en az 2030 yılına kadar koruma etmeyi taahhüt etmiş durumda olduğunu belirtelim.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks