Menu

Samsung Electronics, CES 2024’te Rekor Sayıda C-Lab Start-up’ıyla Sahne Alıyor

C-Lab Outside: Yapay zeka,enerji ve sıhhat eserleri alanındaki on Start-up

admin 2 ayönce 0

Samsung Electronics, 9-12 Ocak tarihleri ortasında düzenlenecek olan CES 2024’te C-Lab programı kapsamında geliştirilen yeni inovatif projeleri sergileyeceğini duyurdu. Samsung, dünyanın en büyük teknoloji fuarında start-up’ların ana fuar alanı olan Las Vegas’taki Venetian Expo’da yer alan Eureka Park’ta, 15 start-up ve projeyi sergileyecek. Bu, şirketin bugüne kadar tanıttığı en yüksek start-up ve proje sayısını temsil ediyor.

Bu yılki CES’te 1.000’den fazla start-up’ın yer alması ve ortalarında şirket yöneticileri, yatırımcılar ve medya mensuplarının da bulunduğu dünyanın dört bir yanından 130.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Samsung, C-Lab start-up’larının aktiflik sırasında global pazardaki reaksiyonları değerlendirmelerini, iş fizibilitelerini güçlendirmelerini ve yatırımcılarla buluşmalarını bekliyor.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi Lideri Pilgyu Jeon, hususla ilgili, “C-Lab programının maksadı, start-up’ların büyümesi ve gelişmesi için bir platform oluşturmak. CES, bu heyecan verici şirketlerin ve projelerin global sahneye ilişkin olduklarını büyük teknoloji oyuncularına göstermeleri için eksiksiz bir yer’’ halinde konuştu.

C-Lab programı 2012 yılında başlatıldı ve Samsung o günden bu yana toplam 872 start-up ve projeyi destekledi. Bu takviyelerin 475’i C-Lab Outside ve 397’si C-Lab Inside aracılığıyla sağlandı. Bu kapsamda, 537 C-Lab start-up’ı (62’si C-Lab Spin-off’tan ve 475’i C-Lab Outside’dan) toplam 1 milyar dolar yatırım topladı.

Ekim 2018’de başlatılan C-Lab Outside programı için seçilen start-up’lar, Samsung Electronics’ten iş birliğinin yanı sıra ofis çalışma alanları, özelleştirilmiş geliştirme programları ve yatırımı da içeren tam takviye alıyor. Çevrim içi bir veteriner danışmanlık hizmeti olan ve hizmetlerini Samsung Smart TV’lere getirmek için Samsung Electronics ile iş birliği yapan Dr.Tail, CES’teki C-Lab stantlarında sergilenecek.

Dr.Tail’e ek olarak Samsung Electronics, C-Lab Outside programı tarafından seçilen ve desteklenen başka dokuz startup’ı da sergileyecek:

 • RebuilderAI: Akıllı telefonlarda süratli ve kolay 3D içerik oluşturma için yapay zeka tahlilleri.
 • Ghost Pass: Merkezi olmayan uzaktan biyometrik kimlik doğrulama tahlilleri.
 • DEEPX: NPU-tabanlı bir yapay zeka yarı iletkeni.
 • Style Bot: Kullanıcıya ilişkin giysi bilgilerine dayalı bir moda tavsiyesi hizmeti.
 • Vsion: Ayarlanabilir şeffaflığa sahip akıllı bir pencere.
 • DolbomDream: Yaşlıların sıhhatini izlemek için tasarlanmış akıllı, şişirilebilir bir ceket.
 • 60Hertz: Yapay zeka takviyeli bir sanal güç santrali (VPP) tahlili.
 • Wrtn Technologies: Üretken yapay zekânın portalı hizmeti.
 • NdotLight: web tabanlı, işbirliğine dayalı bir 3D tasarım platformu.

Ghost Pass CEO’su Sunkwan Lee, şu sözleri kullandı, “C-Lab’in Eureka Park’taki üst seviye start-up standının bir modülü olmaktan heyecan duyuyoruz. Samsung C-Lab’in takviyesi sayesinde bu yıl CES İnovasyon Ödülü’nü kazandık. Bunun, bu yılki CES’i globalleşme yolunda bir adım atmamız için düzgün bir fırsat haline getirdiği görüşündeyim.”

Samsung, 2016’dan beri C-Lab Inside projelerini CES’te sergiliyor ve bu yılki CES standı, şirket içinde şu anda geliştirilmekte olan iki projeyi içerecek. Sıhhat ve evcil hayvan teknolojisi dallarından olan bu projeler inovasyonları, pazarlanabilirlikleri ve bütünlükleri açısından büyük beğeni topladı:

 • ID.EARS: Kulaklıkların yakaladığı beyin dalgalarını tahlil eden bir sıhhat platformu.
 • DumboCam: Vision AI kullanan bir evcil hayvan eğitimi platformu.

Samsung Electronics 2016 yılında, yüksek pazar potansiyeline sahip C-Lab Inside projelerinin tam teşekküllü start-up’lar olarak lanse edilmesine imkan tanıyan C-Lab spin-off programını başlattı. CES 2024’te, başlangıçta C-Lab Inside projeleri olarak yola çıkan üç C-Lab spin-off teşebbüsü, inovatif eserlerini C-Lab stantlarında sergileyecek:

 • Yellosis: Sıvı beden atıklarının ölçümüne dayalı akıllı tuvaletler ve yapay zeka sıhhat tahlilleri.
 • Becon: Yapay zeka takviyeli saç dökülmesi idaresi tahlilleri.
 • Goose Labs: Gerçek vakitli hareket algılayıcı avatarlara sahip metaverse konut antrenman uygulaması.

Kasım 2023’te Consumer Technology Association (Tüketici Teknolojisi Derneği – CTA), İnovasyonun En Düzgünü Mükafatı de dahil olmak üzere CES 2024 İnovasyon Ödüllerinin kazananlarını açıkladı. C-Lab programındaki projeler, bir En Yeterli İnovasyon Mükafatı ve 22 İnovasyon Onur Mükafatı aldı.

Samsung, CES İnovasyon Mükafatlarını kazanma ve global pazara girme konusundaki bilgi birikimini, C-Lab start-up’larıyla paylaşarak muvaffakiyete ulaşmalarına imkan tanıyor.  CES 2024’te 16 C-Lab Outside start-up’ı İnovasyon Onur Mükafatı kazandı. C-Lab Spin-off start-up’larından bir proje İnovasyonun En Uygunu Ödülü’nü alırken, dört tanesiyse İnovasyon Onur Ödülü’ne layık görüldü.

2021 yılında kurulan STUDIO LAB, CES İnovasyon Ödülü’nü kazandı. Şirketin eserleri ortasında yapay zeka tabanlı bir ticaret ayrıntı sayfası otomasyon hizmeti olan Seller Canvas ve yapay zeka ile robotiği birleştiren otomatize bir ticaret fotoğrafçılığı robotu olan Photo-bot yer alıyor.

C-Lab stantlarında sergilenen start-up’lardan ikisi olan Yellosis ve DEEPX üç kategoride birer İnovasyon Mükafatı aldı. 2020 yılında kurulmuş bir dijital sıhhat start-up’ı olan Yellosis, sıvı beden atıklarını otomatik olarak ölçen ve sıhhat idaresi tahlilleri sunan akıllı bir tuvalet olan Cym702 Seat’i geliştirdi. Genel tuvaletlerde sıvı beden atığındaki glikozu basitçe ölçen akıllı bir tuvalet olan Cym702 Circle’ı geliştiren de birebir şirketti. Yellosis; Dijital Sıhhat, Akıllı Kentler ve İnsan güvenliğini destekleyen eser olmak üzere üç kategoride CES İnovasyon Mükafatı kazandı.

2018 yılında kurulan DEEPX ise, derin öğrenme tabanlı obje tanıma, yüz/ses tanıma, imaj sınıflandırma ve imaj kalitesi uygunlaştırma üzere yapay zeka algoritmalarının sayısal işlenmesi için uç yapay zeka çipleri geliştiriyor. DEEPX; Gömülü teknoloji, Robotik ve Bilgisayar donanımı ve bileşenleri dahil olmak üzere üç kategoride CES İnovasyon Mükafatı kazanan birinci yapay zeka yarı iletken şirketi olarak dikkat çekiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks