Menu

SpaceX, mevcut cep telefonlarına uydu internet getiriyor

SpaceX, mevcut akıllı telefonlar ile Starlink uyduları ortasında direkt irtibatı mümkün kılan yeni teknolojisini muvaffakiyetle test ettiğini duyurdu.

admin 2 ayönce 0

SpaceX, Starlink uydularının direkt hücresel data yeteneği olarak isimlendirilen yeni türevlerinin fırlatılması ve test edilmesi konusunda yeni ilerlemeler kaydetti. Teknoloji, şu anda pazarlanan mevcut akıllı telefonların uydularla direkt irtibat kurmasına imkan tanıyor ve bu yüzden Starlink kullanıcı terminaline (yani SpaceX’in tescilli antenine ve yönlendiricisine) olan gereksinimin yanı sıra bölgedeki taşınabilir ağ kapsama muhtaçlığını da büsbütün ortadan kaldırıyor.

SpaceX, bu özelliğin birinci testini 2023’te gerçekleştirmeye yönelik özgün planlarını kaçırmasının akabinde, birinci direkt hücresel bilgi yeteneğine sahip Starlink uydularını 2 Ocak 2024’te yörüngeye fırlattı.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sadece altı gün sonra SpaceX’in, T-Mobile frekans spektrumunu kullanarak iki LTE akıllı telefon ortasındaki Dünya-yörünge-geri iletişiminin birinci başarılı testini gerçekleştirdiğini söyledi.

SpaceX’in Falcon 9 ağır yük roketi, Ocak ayı başında 21 Starlink uydusunu daha yörüngeye taşıdı ve bunların altısı direkt hücresel data teknolojisiyle donatılmıştı. SpaceX’in tahlilinin en değerli özelliği, mevcut olarak satışa sunulan LTE akıllı telefonların desteklenmesi. Yeni uyduların bu yeteneği sayesinde, telefon üreticilerinin yeni teknolojiyi benimsemeleri için değişiklikler yapmalarına yahut kullanıcıların yeni bir akıllı telefon almasına gerek kalmayacak.

Ancak şirketin açıkladığı üzere, cep telefonlarını uydulara bağlama yeteneği kimi zorlukları da beraberinde getiriyor: Örneğin, karasal ağlarda baz istasyonları sabittir, fakat uydu ağlarında Dünya’daki kullanıcılara nazaran saatte on binlerce mil süratle hareket ederler. Bu, telefondan uzaya irtibatta zorluk yaratan Doppler kayması ve zamanlama gecikmeleri üzere faktörler için uydular ve konaklamalar ortasında kesintisiz transfer gerektirir. Cep telefonunun düşük anten çekimleri ve iletim gücü göz önüne alındığında, cep telefonlarının yüzlerce kilometre uzaktaki uydulara bağlanması da inanılmaz derecede sıkıntı.

SpaceX’in söylediğine nazaran direkt hücresel data yetenekli Starlink uyduları, yenilikçi ve özel yeni donanımlar, etaplı dizi antenler ve gelişmiş yazılım algoritmalarıyla bu zorlukları aşmayı başarıyor.

Şu anda, 2024’te metin hizmetini aktifleştirmek için yüzlerce direkt hücresel data Starlink uydusunun fırlatılması planlanıyor. Ses, bilgi ve Objelerin İnterneti (IoT) hizmetleri ise 2025’te gelecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks