Menu

SpaceX’in Starship’i, ikinci fırlatma testinde de başarılı olamadı

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in yeni kuşak uzay aracı Starship, infilakla sonuçlanan birinci fırlatma denemesinin akabinde bir kere daha fırlatıldı. Lakin ne yazık ki bir defa daha, fırlatma hüsranla sonuçlandı.

admin 3 haftaönce 0

SpaceX’in astronotları Ay’a ve ötesine taşımak maksadıyla geliştirdiği aracı Starship, birinci fırlatma denemesinde infilak etmişti. Ve artık ikinci fırlatma gerçekleştirildi fakat ne yazık ki, havalandıktan dakikalar sonra roketle ilişki kayboldu ve uzayda başarısız olduğu kestirim ediliyor.

Elon Musk‘a ilişkin olan SpaceX’in Teksas’taki Boca Chica yakınlarındaki Starbase fırlatma alanından fırlatılan iki kademeli roket, uzaya hakikat planlanan 90 dakikalık uçuşunda yerden yaklaşık 55 mil (90 km) yükseldi. Lakin roketin Muhteşem Heavy birinci kademe güçlendiricisi, çekirdek kademesiyle ayrılmak için değerli bir hareket yapmış üzere görünse de, ayrıldıktan kısa bir müddet sonra Meksika Körfezi üzerinde patladı.

Bu ortada, çekirdek Starship güçlendiricisi uzaya gerçek ilerledi, lakin uçuştan yaklaşık 10 dakika sonra bir şirket yayıncısı SpaceX vazife denetiminin ansızın araçla teması kaybettiğini söyledi. SpaceX’in canlı yayın sunucusu John Insprucker, “İkinci kademeden gelen dataları kaybettik… ikinci kademeyi kaybetmiş olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Fırlatma, kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra başarısızlıkla sonuçlanan Nisan ayındaki denemenin akabinde, Muhteşem Heavy roket güçlendiricisinin üzerine monte edilmiş Starship’i uçurmak için yapılan ikinci teşebbüstü.

Test uçuşunun esas maksadı Starship’i yerden kaldırmak ve uzaya çıkarmaktı. Bunu başarmak, SpaceX’in bu on yıl içinde NASA için Ay’a ve nihayetinde Mars’a insan ve kargo gönderebilecek büyük, çok gayeli bir uzay aracı üretme maksadına ulaşma yolunda değerli bir adım olacaktı.

SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve baş mühendisi Elon Musk, Starship’in, şirketin halihazırda dünyadaki uyduların ve öbür ticari yüklerin birçoklarını uzaya taşıyan fırlatma işinin merkezi olan Falcon 9 roketinin yerini alacağını da düşünüyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks