Menu

Tabiat bize bir şey anlatmaya çalışıyor: Yengeçler bile artık kabuk olarak plastik kullanıyor

Etrafımızı saran plastik sorunu o kadar büyük bir hale geldi ki, tabiattaki öteki canlılar bile bu sıkıntıdan nasibini alıyor.

admin 2 haftaönce 0

Polonya’daki Varşova Üniversitesi araştırmacıları, son birkaç yılda çevrimiçi platformlarda ortaya çıkan 29.000’e yakın keşiş yengeci fotoğrafını inceledi. Araştırmacılar, bu imgelerden en az 386’sındaki canlıların, kabukları için plastik kullanıldığını keşfettiler.

Araştırmacılar, sorunun dünyanın tropik bölgelerinde bulunan 16 karasal keşiş yengeç çeşidinden en az 10’unu etkilediğini iddia ediyor. Keşiş yengeci kabuklarındaki bu artan plastik eğilimi, şu anda gezegenimizi çevreleyen ve gün geçtikçe büyümeye devam eden problemleri vurguluyor.

Bunların en değerlisi, plastik keşiş yengeç kabukları dişi keşiş yengeçleri için daha alımlı olabilir. Bu plastikler çoklukla klasik kabuklardan daha hafiftir ve hatta bilhassa kirli olan plajlarda ve ortamlarda kamuflaj olarak bile kullanılabilirler. Fakat buna büyüyen plastik atığı sıkıntısının olumlu bir tesiri olarak bakılmamasında yarar var.

Sonuçta plastik kabukların onları seçen keşiş yengeçleri üzerinde olumsuz bir tesiri olup olmadığı şimdi bilinmiyor. Lakin bu, gezegeni kirletmemizin denetimden çıktığının ve hatta keşiş yengeçlerinin bile bunu fark ettiğinin net bir göstergesi.

Araştırmacılar, plastik keşiş yengeci kabuklarının, bu canlıların davranışlarını ve evrimini nasıl etkilediğini daha güzel anlamak için bir takip çalışmasını tamamlamayı planlıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks