Menu

Taşınabilir Tahliller En Verimli Nasıl Kullanılır?

Hangi grupların taşınabilir tahlile muhtaçlığı var?

admin 2 haftaönce 0

Yandex AppMetrica Eser Yöneticisi Daniil Vostorgov, analitik platformların karşıladıklarını muhtaçlıkları denetim etmek için neler yapılması gerektiğini aktardı.

Küresel taşınabilir uygulama pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Research and Markets’a göre global taşınabilir pazarı, 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 13,4 büyüyerek, 565,40 milyar dolara ulaşacak. Sırf 2022 yılında kullanıcılar akıllı telefonlarına 142 milyardan fazla uygulama ve oyun indirdi. Yandex AppMetrica Eser Yöneticisi Daniil Vostorgov, “Rekabetin çok ağır olduğu pazarda, her uygulama geliştirme şirketinin kârdan hisse alma talihi bulunuyor. Kazananlar, kullanıcılarını daha âlâ tanıyan kişilerdir” diyor. 

Vostorgov amaç kitlenin tam bir portresini elde etmeye ve onların davranış kalıplarını incelemeye imkan tanıyan tahlil araçlarını kullanmadan 2023’te taşınabilir uygulamalar yapmanın ve tanıtmanın düşünülemeyeceğine dikkat çekerken, şunları söylüyor: “Bir developer, yalnızca bu bilgileri kulanarak kullanıcıları gerçek ve tesirli bir formda çekebilir ve elinde tutabilir.Developer’lara yönelik analitik araçlar pazarı da uygulama pazarından çok daha süratli formda yılda yüzde 20,2 oranında büyüyor. Pazarın büyüklüğü şu anda 6,3 milyar dolar, 2028’de ise 15,7 milyar dolara ulaşacak.” 

Farklı alanlardaki uzmanların muhtaçlık duyduğu taşınabilir uygulama analitiği araçlarında seçenekler çok geniş… Fakat bu araçların kimisi ultra fonksiyonel olmakla birlikte çok değerli çözümlerken, bir kısmı da küçük şirketlerinin bile tahlil muhtaçlıklarını büsbütün karşılaması pek mümkün olmayan çok kolay fiyatsız araçlar. Yetkinlikler ve maliyet ortasında bir istikrar olmasının kural olduğunu tabir eden Yandex AppMetrica Eser Yöneticisi  Daniil Vostorgov, hakikat analitik platformunu seçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Daniil Vostorgov: Analitik hizmetler kullanılarak toplanabilecek datalara, eser grubu, para kazanma grubu, pazarlama grubu, uygulama geliştiricileri, eser sahibi ve ayrıyeten her alandaki problemlerin tahliline yardımcı olan analistler muhtaçlık duyar. Bu kümelerin hepsi ortaki genelgeçer bir araç kullanmalı, fakat sadece muhtaçlık duydukları analitik dataları takip etmelidir.

Örneğin ürün grubunun, uygulamadaki kullanıcı davranışını detaylı olarak izleme, muhakkak fonksiyonlara olan talebi kıymetlendirme ve bunları güzelleştirmenin yollarını bulma maharetine muhtaçlığı vardır. Güzel bir tahlil sistemi bu takımların, DAU, WAU, MAU, kullanıcı tutma, pazarlama hunisinin amaç harekete dönüştürülmesi, NSM üzere göstergeleri izlemenize ve ayrıyeten kişisel fonksiyonların uygulamanın genel performansı üzerindeki tesirini tahlil etmenize imkan tanımalıdır.

Uygulamalardan gelir elde etmeyi sağlayan “monetizasyon” ekibi, analitiği kullanarak uygulamadaki ve ARPU göstergesindeki nakit akışlarını daima olarak izleyebilmeli ve ayrıyeten azamî sonuçları elde etmek için para kazanma kanallarının dağılımında anlık değişiklikler yapabilmelidir. 

Pazarlama takımının yalnızca yeni gelen kullanıcılar hakkında değil, tıpkı vakitte ayrıldıktan sonra uygulamaya geri döndürülen kullanıcılarla ilgili de analitik bilgilere gereksinimi var. Bu nedenle kullanılacak analitik uygulamasının, yine pazarlama araçlarının kurulmasına ve push e-postaların aktifliğinin artırılmasına imkan tanıması gerekir. Analitiklerin yardımıyla kurulumları, müşteriyi elde tutma mühletini ve faaliyetlerini (uygulamada oturum açma sıklığı ve uygulamada geçirilen süre) takip etmek kıymetlidir. Bu cins raporlarla kullanıcının uygulamaya geldiği kanala nazaran elde edilecek geliri denetim etmek kolaylaşır.

Geliştirme grubu için en kıymetli şeyse uygulamayı gerçek vakitli olarak izlemek ve yanılgılar hakkında bilgi vermektir. Teknik raporlar, amaç kitle incelemelerine erişim sağlamalı ve müşterilerin platform, işletim sistemi sürümü ve akıllı telefon ekran çözünürlüğüne nazaran dağılımının kıymetlendirilmesine imkan sağlamalıdır. Bu, eserin tüketici özelliklerinin daima güzelleştirilmesine yönelik bir sürecin oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca geliştirme takımının, hangi kullanıcı aksiyonlarının kusura yol açtığını daha âlâ anlamak için uygulamadaki problemleri izole edip yine oluşturabilecek bir analitik araca gereksinimi var.

Analitik grubu, diğer tüm takımlara çalışmalarında yardımcı olabilmeli, onlara uzman dayanağı verebilmeli ve uygun bilgi görselleştirme araçları (gösterge tabloları) oluşturabilmelidir. 

Son olarak eser sahibi için ülkü bir tahlil platformu büyük resmi göstermeli ve ayrıyeten her üniteyle ilgili dataların başka ayrı incelenmesine imkan sağlamalıdır diyebiliriz.

D.V: Birden fazla grup tarafından kullanılan rastgele bir analitik platformu, bu takımlar ortasında iş birliği olmadığında etkisiz hale gelebilir. Bir kişi yalnızca kendi metrikleri üzerinden hareket ederse, başka takımların onlar üzerindeki tesirini dikkate almamış olabileceği için yanlış sonuçlara varabilir. Örneğin, gelir düştüyse ve dönüşümler sabit bir izleyici kitlesiyle azaldıysa, bunun nedeni pazarlama grubunun faaliyetlerinden değil, uygulamanın kusur veriyor olması yahut bir aktiflik kaydının yanlış yapılandırılmış olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca bazen takımlardan birinin analitik platformda uygun bir rapor oluşturduğunu, lakin başkalarını bununla ilgili bilgilendirmediği de oluyor. Sonuç olarak, öbür takımlar de kendi emsal raporları üzerinde çalışırken vakit ve kaynak israfına neden oluyorlar. Ya da gruplardan biri, başkalarının kullandığı rapor formunda değişiklikler yapıyor ve ikinci takım farklı bilgiler alıyor ve yanlış sonuçlara varılmaya başlanıyor. Yan yana çalışan gruplar, oburlarının hangi ölçümleri izlediğini bilmiyorsa, bu çeşit bir tutarsızlığın sonuçları daha da önemli olabilir.

D.V: Öncelikle şayet her grup, kendi alanında gereksinim duyduğu dataları çıkarmayı ve görüntülemeyi öğrenirse, analitik takımına yöneltilen taleplerin sayısı büyük ölçüde azalacak ve kaynaklar daha verimli bir formda kullanılacaktır. 

Ekiplerin daha sistemli bir halde birlikte çalışmasını sağlamak, çalışmadaki tekrarları ortadan kaldırmak ve yanlışların mümkünlüğünü azaltmak son derece yararlıdır. Örneğin, ortalama satış meblağı birdenbire azaldığında, analitik sistemin farklı trafik kaynaklarının hissesinin nasıl değiştiğini göstermesi gerekir. Gelir düştüğünde, bu durumdan hangi kanalların etkilendiğini değerlendirmek- satın almalar, abonelikler yahut reklamlar gibi- ve kullanıcının uygulamada geçirdiği vaktin nasıl değiştiğini incelemek değerlidir.

Ayrıca, denetim panelindeki rastgele bir rapor için (kitle, elde tutma, gelir vb.), platform ve suram kanalından uygulamada istenen aksiyonun muhakkak bir vakit diliminde gerçekleştirilmesine kadar çeşitli parametre seçenekleri mevcut olmalıdır.

Şirket geliri ve karının, analitik hizmetin sunduğu özelliklerin ne kadar geniş olduğuna bağlı olması gerekiyor. Burada en kıymetli mevzu, platformun fonksiyonelliğini gerçek analitik ihtiyaçlarınızla dengelemeyi unutmamaktır. Sonuç olarak, en tesirli tahlil, bir yandan tüm değerli misyonları kapsayan, öbür yandan kullanımı kolay, bütçesi de uygun olan tahlildir diyebiliriz. 

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks