Menu

Temaslı Ödeme mi Temassız Ödeme mi Daha İnançlı?

NFC ne kadar inançlı?

admin 2 ayönce 0

Yakın alan irtibatı olarak isimlendirilen NFC, 2010’ların ikinci yarısında kablosuz teknoloji ve yeni bir ödeme standardı olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji sayesinde, orjinal çip tabanlı kartlar daha da kullanışlı hale geldi. Kartları ödeme terminallerine ve ATM’lere takmak yerine, para transferi için NFC özellikli bir ödeme aygıtına dokunmak kâfi oluyor. Temassız kartların yanı sıra, kart bilgilerinizi uygulamaya yükledikten sonra telefonunuzu ödeme için kullanmanızı sağlayan Apple Hisse yahut Google Hisse üzere hizmetler aracılığıyla telefonlar da artık bu fonksiyonu görebiliyor.

NFC’nin temel gayesinin temassız süreçleri kolaylaştırmak olduğu düşünüldüğünde, büsbütün inançlı olması gerektiği varsayılabilir. Öbür kablosuz irtibat prosedürleriyle karşılaştırıldığında, çalışması için gereken yakınlık nedeniyle ele geçirilmesi çok daha zordur lakin bu, birtakım siber taarruz çeşitlerine karşı algılanamaz olduğu manasına gelmez. NFC teknolojisinin bilhassa ödeme süreçlerinde daha inançlı olduğu yanlışsız olsa bile bu, teknolojinin yanlışsız olduğunu  göstermez. Berbat niyetli bireyler istediklerini elde etmek için makul güvenlik açıklarından kolay kolay yararlanabilirler.

NFC özelliği telefonlarda da mevcut. Apple Hisse, Google Hisse ve öbürleri PIN, parmak izi, yüz taraması yahut telefonunuzda mevcut olabilecek diğer bir ek güvenlik gerektirdiğinden, biraz da inançlı olabilir. Ayrıyeten her iki ödeme hizmeti de sırf etkinleştirildiğinde çalışır, bu nedenle birisinin sizden rahatça bir ödeme alma bahtı daha azdır. Ek olarak Apple yahut Google Hisse kullanmak hesap bilgilerinizi diğerlerine aktarmaz ve aygıtınızı kaybetmeniz durumunda bu hizmetleri uzaktan devre dışı bırakmak hayli kolaydır.

Akıllı saatler pek çok açıdan kusursuz olsa da saatin kilidini açmak için gereken kısa bir PIN kodunun ötesinde ek kimlik doğrulama eksikliği nedeniyle bu saatler aracılığıyla ödeme yapmak sorun yaratabilir. Saatin sahibinin bileğinde olması bir çeşit kimlik doğrulama fonksiyonu olarak varsayılır. Lakin saatlerin çalınabileceği ve çoklukla yalnızca dört haneli bir PIN ile korunduğu düşünüldüğünde, bu durum her vakit süreç için gereğince inançlı bir usul olmayabilir.

  • Telefonla ödemeyi kullanın – Bu uygulamaların eksik yanları olsa da ek kimlik doğrulama ihtiyaçları olduğu için temassız kartlara nazaran daha güvenlidirler.
  • Akıllı saatleri kullanmayın – Daha düşük güvenlik nedeniyle, akıllı saatle ödemeleri aktifleştirmek potansiyel meselelere yol açabilir.
  • RFID engelleyicileri deneyin – Bunlar, kartınız ile dış dünya ortasında bir bariyer oluşturarak mümkün ele geçirme hücumlarını azaltan küçük kartlar yahut cüzdanlardır.
  • Düşük ödeme limitleri belirleyin – Bu, bankanız yahut bankacılık uygulamaları aracılığıyla yapılabilir; bu sayede temassız ödemelerde satın alma ölçünüz için azamî bir limit belirleyebilirsiniz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks