Menu

Tesla hakkında şok rapor: Tesla, yanlışlı modüller için şoförleri mi suçluyor?

Yeni bir rapor, Tesla’yı birtakım modüllerinin yüksek arıza oranlarına sahip olduğunu bilmesine karşın tekrar de şoförleri suçladığını ve fiyatsız tamiri reddettiğini argüman ediyor.

admin 2 ayönce 0

Reuters, Çarşamba günü Tesla hakkındaki kasıtlı ihmal ve kesim arızalarında kabahati müşterilere yükleme mevzularındaki tezleri anlatan inanılmaz bir araştırma raporu yayınladı. Şirketi suçlayan bu rapor, Elon Musk liderliğindeki şirketin, araç sahiplerinin “sürücü istismarında” bulunduğunu sav etme istikametindeki uzun müddettir devam eden eğilimini, şirket içinde kusurlu olduğu tartışılan modüllerin neden olduğu arızalar nedeniyle onlardan tamirat fiyatı talep ettiğini söylüyor. Bu problemler ekseriyetle süspansiyon ve direksiyonla ilgili gözüküyor. Dışarıdan bakıldığında Tesla’nın meselelere yönelik yaklaşımı, direkt inkar etme ve kısmi kabul ortasında değişen geniş bir skalada yer alıyor.

Araçlarındaki meselelerin daha evvelki hasarlardan yahut şoförün kusurundan kaynaklandığı söylenen Tesla sahiplerinin çeşitli açıklamaları haberde yer alıyor. Hatta kimi durumlarda yeni alınmış araçlarda bile sıkıntılar olduğu belirtiliyor. Verilen örneklerden birinde, bir 2023 Tesla Model Y sahibinin aracı almasının üzerinden bir gün geçmeden süspansiyon çökmesi yaşadığı ve araba üreticisinin birinci incelemede yapılan açıklamayı geri çekerek, bir hafta sonra aracı tamir ederek teslim ettiği ve sürücü yanlışı nedeniyle tamir fiyatı aldığı bildiriliyor.

Reuters’in araştırması, bir öbür olayda Tesla’nın, kelam konusu Model X’te değiştirilmesi gereken birçok kesimin (kumanda kolları, süspansiyon ve ön yarım miller) yüksek arıza oranlarına sahip olduğunu bildiğini gösteriyor. Bir öteki olayda ise aracın yalnızca yıkanmasının kablolara ziyan verdiği ve şoförden tamir için 4.400 dolar alındığı belirtiliyor.

Araştırma, tıpkı vakitte Tesla’nın farklı bölgelerdeki kesim geri çağırmalarına verdiği tutarsız yansıları de belgeliyor. Örneğin, şirketin mühendisleri, süspansiyonun bir modülü olan art kontağın, araç sahipleri düşük süratlerde araç kullanırken birkaç olayda koptuğunu tespit etti. Hususla ilgili direkt bilgisi olan eski bir Tesla çalışanı Reuters’a, 2016 ile 2020 yılları ortasında Tesla’nın Çin’deki yaklaşık 400 art temas şikayetini ya garanti kapsamındaki tamiratlar yoluyla ya da garanti kapsamı dışındaysa “iyi niyet onarımları” yoluyla çözdüğünü söyledi.

Musk liderliğindeki araba üreticisi geri çağırmayı dört yıl erteledi, lakin Çinli düzenleyicilerin baskı uygulamasından sonra kabul etmek zorunda kaldı. Ülkenin Piyasa Düzenleme Devlet Yönetimi, geri çağırmanın sebebi olarak “kaza riski” tarifini kullandı.

Ancak global çaptaki arıza raporlarına karşın Tesla, ABD ve Avrupa’daki modülleri hiçbir vakit geri çağırmadı. Şirket, ABD düzenleyicilerine meselelerin “sürücü hatasından” kaynaklandığını söyledi. Reuters ayrıyeten, servis merkezlerini hatalı olarak “kaldırıma çarpmak yahut öbür çok güçlü darbe” üzere “araçların yanlış kullanımını” suçlamaya çağıran 2019 yılına ilişkin bir şirket içi bildirim gördüğünü de belirtiyor. “Kötüye kullanım” ve “yanlış kullanım”, Musk liderliğindeki şirketin mukavelesindeki şartlar ve araba üreticisine, bu halde etiketlediği olaylar için garanti kapsamındaki tamirleri reddetme imkanı tanıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks