Menu

Tesla, kendi yanılgılarını “kullanıcı hatası” diyerek müşterilerinin üzerine mi yıkıyor?

Yeni bir rapor, Tesla’yı kimi kesimlerinin yüksek arıza oranlarına sahip olduğunu bilmesine karşın, tamir isteyen şoförleri suçladığını ve fiyatsız tamiri reddettiğini tez ediyor.

admin 2 ayönce 0

Reuters, Çarşamba günü Tesla hakkındaki kasıtlı ihmal ve modül arızalarında hatası müşterilere yükleme hususlarındaki argümanları anlatan inanılmaz bir araştırma raporu yayınladı. Şirketi suçlayan bu rapor, Elon Musk liderliğindeki şirketin, araç sahiplerinin “sürücü istismarında” bulunduğunu argüman etme tarafındaki uzun müddettir devam eden eğilimini, şirket içinde kusurlu olduğu tartışılan modüllerin neden olduğu arızalar nedeniyle onlardan tamir fiyatı talep ettiğini söylüyor. Bu meseleler çoklukla süspansiyon ve direksiyonla ilgili gözüküyor. Dışarıdan bakıldığında Tesla’nın sıkıntılara yönelik yaklaşımı, direkt inkar etme ve kısmi kabul ortasında değişen geniş bir skalada yer alıyor.

Araçlarındaki problemlerin daha evvelki hasarlardan yahut şoförün kusurundan kaynaklandığı söylenen Tesla sahiplerinin çeşitli açıklamaları haberde yer alıyor. Hatta birtakım durumlarda yeni alınmış araçlarda bile meseleler olduğu belirtiliyor. Verilen örneklerden birinde, bir 2023 Tesla Model Y sahibinin aracı almasının üzerinden bir gün geçmeden süspansiyon çökmesi yaşadığı ve araba üreticisinin birinci incelemede yapılan açıklamayı geri çekerek, bir hafta sonra aracı tamir ederek teslim ettiği ve sürücü yanlışı nedeniyle tamirat fiyatı aldığı bildiriliyor.

Reuters’in araştırması, bir diğer olayda Tesla’nın, kelam konusu Model X’te değiştirilmesi gereken birçok modülün (kumanda kolları, süspansiyon ve ön yarım miller) yüksek arıza oranlarına sahip olduğunu bildiğini gösteriyor. Bir öteki olayda ise aracın yalnızca yıkanmasının kablolara ziyan verdiği ve şoförden tamir için 4.400 dolar alındığı belirtiliyor.

Araştırma, birebir vakitte Tesla’nın farklı bölgelerdeki kesim geri çağırmalarına verdiği tutarsız reaksiyonları de belgeliyor. Örneğin, şirketin mühendisleri, süspansiyonun bir kesimi olan art irtibatın, araç sahipleri düşük süratlerde araç kullanırken birkaç olayda koptuğunu tespit etti. Hususla ilgili direkt bilgisi olan eski bir Tesla çalışanı Reuters’a, 2016 ile 2020 yılları ortasında Tesla’nın Çin’deki yaklaşık 400 art irtibat şikayetini ya garanti kapsamındaki tamiratlar yoluyla ya da garanti kapsamı dışındaysa “iyi niyet onarımları” yoluyla çözdüğünü söyledi.

Musk liderliğindeki araba üreticisi geri çağırmayı dört yıl erteledi, lakin Çinli düzenleyicilerin baskı uygulamasından sonra kabul etmek zorunda kaldı. Ülkenin Piyasa Düzenleme Devlet Yönetimi, geri çağırmanın sebebi olarak “kaza riski” tarifini kullandı.

Ancak global çaptaki arıza raporlarına karşın Tesla, ABD ve Avrupa’daki kesimleri hiçbir vakit geri çağırmadı. Şirket, ABD düzenleyicilerine meselelerin “sürücü hatasından” kaynaklandığını söyledi. Reuters ayrıyeten, servis merkezlerini hatalı olarak “kaldırıma çarpmak yahut diğer çok güçlü darbe” üzere “araçların yanlış kullanımını” suçlamaya çağıran 2019 yılına ilişkin bir şirket içi bildirim gördüğünü de belirtiyor. “Kötüye kullanım” ve “yanlış kullanım”, Musk liderliğindeki şirketin kontratındaki şartlar ve araba üreticisine, bu biçimde etiketlediği olaylar için garanti kapsamındaki tamirleri reddetme imkanı tanıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks