Menu

Türkiye’de Yılbaşı İkramları İçin En Çok Online Kanallar Tercih Ediliyor

En çok romantik partnerler için ikram alınıyor

admin 2 ayönce 0

Amazon Türkiye ve Twentify, yeni yıla girerken ülkemizde insanların yılbaşına bakış açısını ve tüketicilerin online perakendedeki alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyan bir araştırmaya imza attı. Araştırma sonuçlarına nazaran iştirakçilerin yüzde 64’ü her yıl yeni yıl için itinayla hazırlık yaptıklarını ve yılbaşını kutladıklarını, yüzde 36’sı ise yeni yılı ailelerine yahut toplumsal etraflarına ahenk sağlamak için kutladıklarını söyledi. İştirakçilerin yüzde 65’i yalnızca 31 Aralık gecesi yeni yılı kutlarken, yüzde 35’i 31 Aralık gecesi sevdikleriyle birlikte kutlama yapmanın yanında bu gece öncesinde farklı kümelerle çeşitli kutlamalara da katılıyor.

Katılımcılar, yüzde 53’lük bir oranla hediyeleşmenin yılbaşı devrinin en kıymetli etkinliklerinden biri olduğunu belirtirken, yüzde 37 ile yılbaşı gecesi için yemek planlamak ikinci ve yüzde 36 ile ağaç süslemek iştirakçilerin en çok kıymet verdikleri üçüncü aktiflik oldu. İkram vermek için en çok tercih edilen eserler giysi ve aksesuarlar oldu. Bunu yüzde 64 ile parfüm ve ferdî bakım eserleri ve yüzde 46 ile mücevherler takip ediyor.

Yeni yıl ikramların alındığı bireyler içerisinde partnerler listenin başında yer alırken (yüzde 75), onları çocuklar (yüzde 62) takip ederek aile odaklı ve romantik kutlamaların ehemmiyetini ortaya koyuyor. Anneler (yüzde 55) babalardan (yüzde 43) daha fazla ikram alırken kardeşlerin de (yüzde 44) tanınan alıcılar olması kültürel ikram verme normlarına ve aile bağlarının kıymetine işaret ediyor. İştirakçilerin yüzde 30’unun kendileri için ikram almayı tercih ettiklerini söylemesi de kendi kendine armağan vermeye yönelik bir eğilim olduğunu ortaya koyuyor.

Hediye satın alırken tercihlerine bakıldığında ise kullanılabilirlik (yüzde 42) ve kalite (yüzde 41) ikram seçiminde en çok değer verilen kriterler oldu. Online platformlar ise yılbaşı armağanı satın almak için en çok kullanılan kanallar oldu. İştirakçilerin yüzde 57’si sevdiklerine yılbaşı ikramları almak için online mağazaları tercih ettiğini belirtti.

Araştırmada öne çıkan öteki değerli sonuçlardan kimileri şu biçimde:

  • Ne çağrıştırıyor? Yılbaşı iştirakçiler için en çok yeni başlangıçları ve umutları (yüzde 27), cümbüş ve kutlamaları (yüzde 21) ve Noel ağacı süslemeyi (yüzde 14) çağrıştırıyor. En baskın his umut (yüzde 38) olurken bunu memnunluk (yüzde 31), heyecan (yüzde 30) ve sevinç (yüzde 26) takip ediyor.
  • Kiminle kutluyoruz? Katılımcıların çoğunluğu (yüzde 26) yılbaşı gecesini eşleri ve çocuklarıyla birlikte geçirirken bunu tüm aileleriyle birlikte geçirenler (yüzde 22) takip ediyor. Daha küçük bir kesim ise eşleri, çocukları ve başka akrabalarıyla (yüzde 14), anne-babaları yahut kardeşleriyle (yüzde 12) ve sevgilileri/partnerleri ve arkadaşlarıyla (yüzde 10) kutluyor.
  • Nerede kutluyoruz? İnsanların çoğunluğu (yüzde 57) yılbaşı gecesini kendi konutlarında geçirirken bunu bir aile üyesinin konutunda (yüzde 26) ve bir arkadaşın meskeninde (yüzde 11) geçirmek takip ediyor. Açık havada kutlama yapanların oranı yüzde 6’da kalıyor.
  • Hangi aktiflikleri yapıyoruz? Katılımcıların yüzde 39’unun katıldığı en kıymetli mesken aktifliği, özel yemekler hazırlamak. Televizyonda yılbaşı programları izlemek iştirakçilerin yüzde 37’sinin meskenlerinde yaptığı bir sonraki en tanınan aktiflik oldu. Tombala oynamak ve armağan vermek de iştirakçilerin tekrar yüzde 37’si tarafından tercih ediliyor.

Farklı kültürlerin kaynaştığı Türkiye’de, meskenlerin kapılarının önünde bolluk ve rahmeti temsil eden narların kırılmasından, kimi araştırmacılar tarafından tüm dünyadaki Noel ağacı kutlamalarının atası olduğuna inanılan ve kış gündönümü kutlaması olan “Nardugan”a kadar birçok farklı kutlama da yapılabiliyor. Bunlara ek olarak kırmızı renkte çorap ve iç çamaşırı giymek, masa altında 12 üzüm yemek ve sevdiklerini öpmek de Türkler tarafından yıl boyunca baht getirdiğine inanılan yeni yıl aktiflikleri ortasında yer alıyor.

Amazon.com.tr’nin Prime üyelerine özel indirimlerin sunduğu “Yılın Son Fırsatları” kampanyası 25 Aralık’a kadar devam ediyor. “Yılın Son Fırsatları” boyunca Amazon Prime üyeleri, mesken ve hayat eserlerinden modaya, şahsî bakım eserlerinden oyuncaklara kadar tüm kategorilerdeki geniş ikram seçenekleri ortasından seçim yapma fırsatı bulurken hem sevdikleri hem de kendileri için yeni yıla coşku katacak armağan alternatiflerine süratli ve emniyetli teslimat seçenekleriyle de sahip olabiliyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks