Menu

Uzaydaki en ikonik objelerden biri olan NEOWISE, kaçınılmaz sona çok yakın

2009 yılında fırlatılan ve değerli başarılara imza atan NASA’nın NEOWISE teleskobu, emekli olmaya çok yakın. Ancak bu emeklilik, görünüşe bakılırsa biraz “acılı” olacak.

admin 2 ayönce 0

NASA’nın NEOWISE teleskobu, Dünya’ya yakın 200’den fazla objeyi keşfettikten sonra “emekli olmaya” çok yakın. Ne yazık ki asteroit avına çıkan bu teleskop bir müzede sakin bir emeklilik geçirmeyecek. Bunun yerine, Güneş’ten gelen sistemsiz patlamalar, kızılötesi teleskopun yörüngesinin yavaş bir formda alçalmasına ve sonunda Dünya’nın atmosferinde yanmasına neden olacak.

NASA’nın şimdiye kadar yörüngeye yerleştirdiği en ikonik teleskoplardan biri için bunun üzücü bir son olduğu söylenebilir. James Webb yahut Hubble Uzay Teleskobu kadar yaygın bir çekiciliğe sahip olmayabilir, lakin Yakın Dünya Objesi Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Keşif Aracı’nın (Near-Earth Object Wide-Field Infrared Survey Explorer) kısaltması olarak isimlendirilen NEOWISE, kozmosu belgeleme arayışlarında gökbilimcilere yardım ederek yıllar boyunca hissesine düşenden fazlasını yaptı.

NASA, Aralık ayı başlarında yayınladığı bir gönderide NEOWISE teleskobunun misyonunun sonunun yaklaşmakta olduğunu duyurdu. Teleskop 2009 yılında fırlatılmıştı, lakin 2013 yılında NASA tarafından tekrar aktifleştirilmesi ile bir arada çalışmaları gerçek manada başladı. NEOWISE, o vakitten beri 200’den fazla yeni Dünya’ya yakın objeyi belgeledi ve 3.000’den fazla cismi gözlemledi.

Bu müşahedelerin yanı sıra teleskop, dünyamızın asteroitlere karşı savunmak için kullanacağı stratejilerin geliştirilmesine de yardımcı oldu ve hatta uzak bir asteroitle buluşmak için çalışan NASA’nın başka vazifelerinden birine katkı sağladı. Uzay ajansı muhtemelen NEOWISE ile cihanı incelemeye devam etmekten şad olacak olsa da, Güneş’imizin planları NASA’nınkilerden farklı gözüküyor.

2025’teki solar azamiye hakikat yaklaşırken, Güneş’in güç patlamaları giderek daha sistemsiz hale geliyor. Bunun bir tesiri olarak, NEOWISE teleskobu yavaş bir biçimde yörüngesini kaybetmeye ve kaçınılmaz bir formda yanacağı Dünya atmosferine yine giriş noktasına giderek daha da yaklaşıyor. NASA, uzay aracının 2025 yılına kadar kullanılamaz hale gelecek kadar alçalmasını bekliyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks