Menu

vivo’dan Akıllı Geleceği Yönelik 6G Ar-Ge Çalışmaları

Yapay Zekâ ve bağlantının yakınsaması

admin 2 ayönce 0

6G, irtibat kesimi ve tüketiciler için harikulâde fırsatlara sahip bir geleceğin habercisi olacak. Çok sayıda ileri teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte taşınabilir kullanıcılar donanım sınırlamalarından kurtularak yüksek kaliteli çevrimiçi oyunlar oynama, 3D sanal beşerlerle etkileşime geçme ve Artırılmış Gerçeklik’i (XR) her vakit ve her yerde deneyimleme imkanı bulacak. 6G’ye güç veren temel teknolojilerden biri yapay zekâ olacak. 6G çağında yapay zekâ dayanaklı ağ, sıfıra yakın güç IoT, 6G uydu entegre ağı ve taşınabilir ağlar ile bilgi sürecin yakınsaması üzere bir dizi temel teknoloji sayesinde çok büyük yeni fırsatların ortaya çıkacağına inanan vivo, özgürce bağlanan fizikî ve dijital bir dünya inşa etme vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için dünya çapında 6G üzerine sanayi ortaklarıyla çalışıyor.

2020’den bu yana 6G hakkında faal olarak kapsamlı araştırmalar yürüten vivo İrtibat Araştırma Enstitüsü, bu alandaki en son araştırmalarını duyurdu. “Yapay Zekâ ve İrtibatın Yakınsaması”, “Entegre Algılama ve İrtibat Teknolojileri” ve “6G Ağ Mimarisi” başlıklı üç teknik inceleme yayınlayan enstitü, yeni kuşak taşınabilir irtibat standardının anahtarı olarak tanımlanan teknolojileri kullanarak oluşturduğu çok sayıda prototipi de birinci sefer görücüye çıkardı.

İletişim sistemleri daha yüksek randıman, daha düşük gecikme müddeti, daha yüksek güvenilirlik ve daha fazla sayıda irtibat üzere talepleri karşılamak üzere gelişiyor. Yapay zekâ, bağlantı teknolojisinin ilerlemesini destekleme, sinyal iletimini geliştirme ve ağ ilişkisini optimize etme üzere hususlarda zorluklara dikkat alımlı tahliller sunma potansiyeliyle 6G için temel teknolojilerden biri olarak öne çıkıyor. Bu sayede taşınabilir teknoloji şirketleri tüketicilere her vakit ve her yerde daha akıcı ve meselesiz bir ağ irtibatları sunma imkanına kavuşacak.

Araştırmasında yapay zekânın 6G kullanıcı tecrübesinde oynayabileceği kıymetli rol göz önüne alan vivo İrtibat Araştırma Enstitüsü, geleceğe yönelik verimli ve şık bir protokol mimarisi oluşturmak için yer hazırlayacak mantıksal düğümlere dayalı birleşik ömür döngüsü idaresinin (LCM) de ortalarında bulunduğu birkaç sistem tasarım prensibini ortaya koydu. vivo bilgi kapalılığını ve güvenliğini sağlamaya yönelik özel olarak tasarladığı dağıtılmış yapay zekâ 6G sistemini de tanıttı.

Algılama ve irtibat teknolojilerinin 6G’ye entegrasyonunun endüstriyel otomasyon, akıllı sıhhat hizmetleri, akıllı ulaşım, depolama ve lojistik üzere birçok senaryoda değerli bir rol oynaması bekleniyor. ISAC teknolojisinin önümüzdeki devirde insanların dijital dünyayla etkileşimini etkileyeceği ve sıhhat hizmetleri, akıllı ulaşım, endüstriyel otomasyon üzere çeşitli senaryolarda kıymetli bir rol üstleneceği düşünülüyor. Algılama yetenekleriyle desteklenen 6G sistemi, gelecekte tüketicilere değerli kolaylıklar sağlayacak. vivo İrtibat Araştırma Enstitüsü dalga biçimi ve sinyal tasarımı, çok bantlı işbirlikçi algılama, çok antenli ISAC sistemleri, ISAC için Koordineli Çok Noktalı (CoMP), temas adaptasyonu, ISAC için mobilite idaresi ve ülkü olmayan faktörlerin algılanmasını ortadan kaldırma usulleri dahil olmak üzere temel ISAC teknolojileri hakkında gerçekleştirdiği çalışmalarla kesime istikamet veriyor. vivo ayrıyeten Baz İstasyonu (BS) monostatik algılama, BS’den Kullanıcı Ekipmanı’na (UE – telefon, tablet, dizüstü bilgisayar yahut ağa erişmek için kullanılan diğer cinste bir kablosuz cihaz) bistatik algılama ve CoMP tabanlı algılama dahil olmak üzere farklı algılama modlarına dayanan; pozisyonlandırma ve sürat ölçümü, yörünge izleme ve teneffüs izleme üzere ISAC senaryolarının sezgisel bir imgesini sağlayan üç ISAC prototipini de duyurdu.

6G ağ mimarisinin tasarımı, beklenen 6G hizmet ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla irtibat, yapay zekâ ve algılama teknolojilerinin aktif bir halde entegre edilmesi açısından hayati değer taşıyor. 6G ağ mimarisi için 5G’nin avantajlarını korumak, yeni 6G ihtiyaçlarını karşılamak ve temel yetenekleri geliştirmek olmak üzere üç ana tasarım prensibi bulunuyor. vivo, 6G ağ mimarisinin bu prensiplerin rehberliğinde yapay zekâ ve ISAC üzere özellikleri destekleyerek kullanıcılara bağlantının ötesinde, üstün bir kullanıcı tecrübesi sunan çok boyutlu hizmetler sunmasını bekliyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks