Menu

Yalnızca kutu sallayan iki kişinin görüntülerini izlemek, “gizli yeteneğimizi” ortaya çıkarttı

Çok karmaşık bir bilişsel süreci keşfetmek için çok kolay bir deneye başvuran bilim insanları, farkında olmasak da aslında hepimizin her gün kullandığı bir “yeteneği” açığa çıkarttı.

admin 3 ayönce 0

Bilimsel deney” sözlerini duyduğunuzda, muhtemelen aklınıza çeşitli renkli kimyasalların şişelerde köpürdüğü yahut lazer ışınlarının çarpıştığı manzaralar geliyor olabilir. Tahminen biraz daha mütevazı bir imaj de hayal ediyor olabilirsiniz. Tekrar de, muhtemelen, bir küme insanın bir odada oturup bir kutuyu sallayan birinin görüntüsünü izlediğini düşünmenize neden olmuyordur.

Bilim insanları kısa bir müddet evvel bu türlü bir deney gerçekleştirdiler ve neredeyse inanılmaz derecede gösterişsiz dış görünüşün gerisinde, deney insan beyninin işleyişine dair büyüleyici bir bakış sunuyordu.

Bu deney, daha evvel hakkında hiç düşünmemiş olsanız bile, muhtemelen çok yetenekli olduğunuz bir şeyi test etmeyi amaçlıyordu. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan çalışma müellifi Chaz Firestone, yaptığı açıklamada, “sadece bir kişinin bedeninin nasıl hareket ettiğine bakarak, etrafı hakkında ne öğrenmeye çalıştığını anlayabilirsiniz” dedi ve ekledi: “Bunu daima yapıyoruz, fakat bu hususta çok az araştırma yapıldı.

Firestone’un burada bahsettiği şey, epistemik eylem ismi verilen bir davranış biçimi. Bu davranış, bir obje yahut etrafımız hakkında kimi bilgileri öğrenmeye çalışırken gerçekleştirdiğimiz aksiyonları tanımlar. Kutu sallama deneyinin gösterdiği şey, insanların diğer birinin davranışlarının arkasındaki mantığı anlamada çok güzel olduğu. Takım, bu çalışmaya 500 kişiyi dahil etti ve onlardan, birinin kutu salladığı iki görüntüyü izlemelerini istedi.

Bu iki görüntü, hangi sallayıcının kutudaki eşya sayısını ve hangi sallayıcının kutu içindeki objenin halini bulmaya çalıştığını varsayım edip edemeyeceklerini soruyordu. 500 iştirakçinin neredeyse tamamı yanlışsız iddiası yapabildi ve sonuca yalnızca birkaç saniye içinde ulaştılar.

Araştırmanın başyazarı Sholei Croom, “Benim için şaşırtan olan şey bunun ne kadar sezgisel olduğuydu” dedi ve devam etti: “İnsanlar hakikaten oburlarının neyi anlamaya çalıştığını anlayabiliyor, bu da, baktığımız şeyin çok gürültülü olmasına ve bireyden bireye değişmesine karşın bu yargıları nasıl verebildiğimizi gösteriyor.

Ekibin araştırmak istediği bir sonraki şey, epistemik hareketler ile pragmatik aksiyonlar ismi verilen öteki, bazen misal davranış sınıfları ortasındaki farkı belirlemede ne kadar düzgün olduğumuzdu.

Örneğin, banyoya girmeden evvel suyun sıcaklığını denetim etmek için ayağınızla suyun sıcaklığını denetim etmek epistemik bir hareket olacaktır. Fakat, şayet yalnızca banyoya giriyorsanız da muhtemelen birinci evvel ayağınızı suya sokar ve suyun tam olarak yanlışsız olduğunu bildiğinizden emin olursunuz. Bu da pragmatik bir hareket olur.

Araştırma muharrirlerinin belirttiği üzere, tıpkı hareket olsa bile bir insanın bu aksiyonu hangi emelle yaptığını algılayabilmek, insanların etkileyici bir yeteneğidir ve bu çalışmanın gerçek dünyada büyük tesirleri olabilir. Bunun bir örneği, yapay zeka (AI) alanında, tıpkı biz insanların farkında olmadan her vakit yaptığımız üzere, hareketlerimizden aradığımız şeyi çıkarabilen robotlar geliştirmektir.

Çalışma Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde yayınlandı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks