Menu

Yapay zeka tarafından oluşturulan yüzler artık gerçek yüzlerden daha gerçekçi, tabi şayet beyazlarsa…

Yapay zeka tarafından oluşturulan insan yüzleri artık o kadar gelişmiş durumda ki, beşerler gerçek ve gerçek olmayanlar ortasında ayrım yapamıyor. Tabi şayet bu yüzler beyaz insanlara aitse…

admin 3 ayönce 0

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacılarına nazaran, yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan beyaz ırk yüzleri, artık neredeyse gerçek insan yüzlerinden bile daha “gerçekçi” görünüyor.

Bu yeni çalışmanın iştirakçileri yapay zeka tarafından oluşturulan beyaz insan yüzlerini gerçek yüzlerden daha gerçekçi bulsa da birebir durum siyahi insan görselleri için geçerli değildi. Makalenin kıdemli muharriri Dr. Amy Dawel’ın belirttiğine nazaran bunun nedeni, yapay zeka algoritmalarının çok daha büyük ölçüde beyaz yüzler üzerinde eğitilmesinden kaynaklanıyor.

Dawel, yaptığı açıklamada, “yapay zekanın oluşturduğu beyaz yüzleri daima olarak daha gerçekçi olarak algılanırsa, bu teknoloji, sonuçta çevrimiçi olarak ırksal önyargıları güçlendirerek beyaz olmayan beşerler için önemli sonuçlar doğurabilir” dedi ve devam etti: “Bu sorun, profesyonel görünümlü vesikalık fotoğraflar oluşturmak için kullanılan mevcut yapay zeka teknolojilerinde aslında barizdir. Yapay zeka, farklı ırklardan beşerler için kullanıldığında onların cilt ve göz rengini beyaz insanlarınkine dönüştürüyor.

Yapay zekaya çok çabuk kanıyoruz

Yapay zekanın yeteneğindeki süratli gelişmeler artık bu teknolojinin sahiden ne kadar güçlü olduğunu takdir etmemizi zorlaştırmaya başlıyor. Bu araştırmanın gösterdiği üzere, beşerler her vakit yapay zekanın “hiper gerçekçi görselleri” tarafından kandırıldıklarını fark etmiyorlar. ANU’da araştırma ortak muharriri ve doktora adayı Elizabeth Miller, “Kaygı verici bir halde, yapay zeka yüzlerinin gerçek olduğunu düşünen beşerler, çelişkili bir formda, kararlarının gerçek olduğundan en çok emin olan kişilerdi” dedi ve ekledi: “Bu, yapay zeka sahtekarlarını gerçek beşerlerle karıştıran şahısların, kandırıldıklarını bilmedikleri manasına geliyor.

İlginç bir biçimde grup, insanların neden bu kadar kolay kandırılabileceğine dair bir nedenleri olduğuna inanıyor. Yapay zeka ile gerçek insan yüzleri ortasında hala fizikî farklılıklar var üzere görünüyor, fakat beşerler bunları yanlış yorumluyor. Dawel, örneğin yapay zeka tarafından oluşturulan beyaz yüzlerin çoğunlukla daha orantılı olduğunu lakin izleyicilerin bunu kendi “insanlıklarının” bir işareti olarak gördüklerini açıkladı: “Ancak bu fizikî ipuçlarına uzun müddet güvenemeyiz. Yapay zeka teknolojisi o kadar süratli ilerliyor ki yapay zeka ile insan yüzleri ortasındaki farklar muhtemelen yakında ortadan kalkacak.

İnternette yanlış bilgilerin yayılması tehlikesi

Bu çeşit gelişmelerin yanlış bilgilerin internette yayılmasını kolaylaştırabileceği rahatlıkla söylenilebilir. Takım, gelecekte aldatıcı bilgilerin yayılmasını ve yapay zeka imgeleri ile birlikte gelen potansiyel kimlik hırsızlığını sınırlamak için harekete geçilmesi gerektiğini savunuyor.

Dr. Dawel, “Yapay zeka teknolojisi kısımlara ayrılamaz, münasebetiyle perde ardında neler olup bittiğini sadece teknoloji şirketleri bilebilir. Araştırmacıların ve sivil toplumun sıkıntıları büyük bir meseleye dönüşmeden tespit edebilmesi için yapay zeka konusunda daha fazla şeffaflığa muhtaçlık var” diyor.

Ekip, riskleri azaltmak için halkın yapay zeka teknolojilerinin mümkün berbata kullanımı konusunda daha fazla farkındalık kazanmasının değerli olduğunu vurguluyor. Bireyler artık gerçek ve yapay zeka tarafından oluşturulan yüzler ortasında hakikat bir biçimde ayrım yapamadığından, toplumun bir yapay zeka sahtekarını yanlışsız bir biçimde tanımlayabilecek araçlara muhtaçlığı olduğu görülebiliyor.

Çalışma Psychological Science mecmuasında yayınlandı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks