Menu

Yıllar geçse de unutulmayan komplo teorisi: Yağan kar, aslında gerçek kar değil mi?

Birkaç yıl evvel ortaya atılan ve kar yağışı hakkında mantığın sonlarını zorlayan bir komplo teorisi: “Bu kar gerçek değil; güçlü seçkinleri korumak için bir komplo girişimi” fikrini ortaya koyuyordu. Pekala ancak bu teori nereden çıktı; ne kadar mantıklı?

admin 2 ayönce 0

Kuşların aslında birer casus olduğu, Dünya’nın düz olduğu, COVID-19 aşıları ile bedenimize çip yerleştirileceği ve öbürleri… İnternet, komplo teorileri konusunda epey güçlü bir mecra. Fakat birkaç yıl evvel toplumsal medyada yayılan bir komplo teorisi var ki, öbür hepsini unutturacak kadar acayip: Yağan kar, hakikaten kar değil!

Kar yanar mı?

Bu acayip fikir, bir TikTok kullanıcısı “karın erimediğini ve yandığını göreceksiniz” ve “Kar yanmaz, kar erir. Su yok, damlama yok, hiçbir şey yok. Bu pisliği mikrodalgaya koyarsam kıvılcım çıkmaya başlayacak zira içine metal karışmış” dediği bir görüntü ile yayılmaya başladı. Bu görüntü, kar fırtınaları nedeniyle yaygın elektrik kesintileri yaşayan Teksas’tan geliyordu.

İşte bu görüntü, doğal ki komplo teorisi üretmeyi sevenleri bir anda harekete geçirdi. Görüntüye gelen yorumlar, yağanın aslında kar olmadığını ve insan yapısı bir şey olduğunu argüman etmeye başladı. Yani yağan karın hakikaten kar olmadığı argümanları bir anda interneti sardı. Hatta bu yağışlar ve sonrasında gelen sıkıntılar, “zengin seçkinleri korumak için kurulmuş bir komplo” olarak bile değerlendirildi.

Peki yağan kar, hakikaten kar olmayabilir mi?

Aslında komplo teorisi üretmek için bir neden yok, çünkü her ne kadar baş karıştırıcı olsa da, kar ateşe tutulduğunda yanabiliyor ve kararabiliyor. Bunun uygun bir bilimsel açıklaması da var: Süblimasyon… Husus katıdan sıvıya yahut sıvıdan gaza dönüşebilir ve birden fazla insan karın eridiğini görmüştür. Süblimasyon ise, faz geçişleri ortasında bir adımın atlandığını tanımlamak için kullanılan bir terim. Bu örnekte, kar katıdan gaza dönüşüyor, bu yüzden sıvı görünmüyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks