Menu

YouTube, ARM Tabanlı Sistem Tarayıcılarında Düşük Kaliteli Seçenekler Sunuyor

Linux geliştiricisi Hector Martin, YouTube’un “Asahi Linux üzerinde Firefox’u kasıtlı olarak kısıtladığını” keşfetti. Marcan takma ismiyle da bilinen Martin, YouTube’un ARM tabanlı sistemlere sahip Mac’lerdeki Firefox kullanıcılarına sunulan görüntü …

admin 3 ayönce 0

Linux geliştiricisi Hector Martin, YouTube’un “Asahi Linux üzerinde Firefox’u kasıtlı olarak kısıtladığını” keşfetti. Marcan takma ismiyle da bilinen Martin, YouTube’un ARM tabanlı sistemlere sahip Mac’lerdeki Firefox kullanıcılarına sunulan görüntü kalitesini ve çözünürlüklerini, en azından macOS çalıştırmadıkları vakitlerde düşürdüğünü söylüyor. Bu ortada Asahi Linux, Apple Silicon (ARM mimarisi) Mac’lerde “iyi bir Linux deneyimi” sunmak üzere geliştirilen bir proje.

ARM mimarili aygıtlar artık x86’ya kıyasla eskisinden daha güçlü. Hatta Apple’ın ARM tabanlı çipleri x86 CPU’larla baş edebilecek düzeyde. Lakin görünüşe nazaran YouTube takımı bu çeşit işlemciye sahip aygıtlarda imaj kalitesini düşürüyor; her vakit bu türlü olmasa bile, macOS kullanılmadığında durum bu türlü.

Marcan, tarayıcı kullanıcı aracını (UA) değiştirerek ve kimi A/B testleri yaparak YouTube’un ARM kodlarına nazaran hareket ettiğini doğruladı. Geliştirici, “Firefox UA parametreleri ‘aarch64’ten ‘x86_64’e ayarlandığında ansızın 4K çözünürlüğü ve her şeyi elde edebiliyorsunuz!” diyor.

Biraz daha derine inen uzman, ARM’ye yönelik fonksiyondan sorumlu olan kodu denetim etti ve YouTube’un x86_64 makinelere varsayılan olarak 1080p görüntüler sunduğunu fark etti. Lakin ARM aygıtları için varsayılan bedel sadece 240p idi. Marcan, çağdaş aygıtlardaki çok çekirdekli ARM işlemcilerin gücü göz önüne alındığında bunun gereksiz olduğunu düşünüyor.

YouTube / Firefox on Arm ilgisini tahlil eden Marcan, Google’ın kendi Chrome tarayıcısının ARM donanımı üzerinde çalışırken nasıl reaksiyon verdiğini merak etti. Nihayetinde ise küçük bir hack keşfetti: “Chromium aarch64 üzerinde x86_64 üzere davranıyor.” Böylelikle, Asahi Linux kullanan Chrome’da YouTube oynatma varsayılan olarak 1080p oynatmaya ayarlanıyor ve 4K’ya ayarlanabiliyor. Sonuç olarak, Firefox güncellemeleri için Mozilla’ya bir yanılgı raporu sunuldu.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks