Menu

YouTube Deepfake görüntülerinin biletini kesti

YouTube, yapay zekanın berbata kullanımı ve yanlış bilgilerle gayret etmek için önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak yeni adımları duyurdu.

admin 4 haftaönce 0

Yeni politikalar, yapay zeka kullanılarak yapılan görüntülerde şeffaflığı ve deepfake meselesini da ele alıyor. YouTube, “yüzleri yahut sesleri de dahil olmak üzere kimliği belirlenebilir bir kişiyi simüle eden yapay zeka tarafından oluşturulan yahut başka sentetik veya değiştirilmiş içeriğin kaldırılmasını talep etmeyi mümkün kılacak.”

Kişiler, YouTube’un zımnilik talebi süreci yoluyla kaldırma davetleri gönderebilecek lakin şirket, kararı bunun hiciv olup olmadığına yahut kişinin eşsiz bir biçimde tanınıp tanınamayacağına nazaran kıymetlendirecek. Emsal halde müzisyenler yahut temsilcileri de kendi seslerini taklit etmek için yapay zekayı kullanan rastgele bir içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek.

YouTube Deepfake görüntülerinin biletini kesti

YouTube, kaldırma sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, değiştirilmiş yahut sentetik içeriğin bu biçimde etiketlenmesini de sağlayacak. İçerik oluşturucular bu bilgileri ifşa etmek için yeni seçenekler görecek ve bunu yapmamaları halinde yayının kaldırılması, YouTube İş Ortağı Programının askıya alınması ve öteki tesirlerle karşı karşıya kalabilecekler.

YouTube, bu yeni aracın kullanıma sunulmasından evvel içerik oluşturucularla temas kuracağını tez ediyor. İzleyici tarafında bu, açıklamada içeriğin “değiştirilmiş yahut sentetik” olduğunu belirten ve daha fazla bilgi edinme seçeneğinin de yer aldığı büyük bir bannerın görüntülenmesine yol açacak. Uygun etiketlemeden bağımsız olarak YouTube, kasıtlı olarak rahatsız edici içerik barındıran yapay zeka tarafından oluşturulan videoları yayından kaldırabiliyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks